Pondelok 3. jún 2024Meniny má Karolína
< sekcia

Francúzi padli s Nemeckom, Nemci najhoršie tretí v skupine

Nemeckí hokejisti sa tešia z gólu počas zápasu základnej B-skupiny Francúzsko - Nemecko na MS v ľadovom hokeji v Ostrave v utorok 21. mája 2024. Foto: TASR - Michal Runák

Američanom stačí získať proti Lotyšom dva body, aby si zabezpečili postup z druhého miesta.

Ostrava 21. mája (TASR) - Nemeckí hokejisti zvíťazili v utorok vo vyvrcholení základnej fázy MS nad Francúzskom 6:3. V ostravskej B-skupine sa posunuli so ziskom 15 bodov na druhú priečku a v tabuľke ich môžu predstihnúť už iba hráči USA, ktorých v utorok čakal duel s Lotyšskom (16.20 h).

Američanom stačí získať proti Lotyšom dva body, aby si zabezpečili postup z druhého miesta. Lotyšsko potrebovalo získať plný počet bodov, aby si udržalo šancu na postup, a tak tento duel priťahoval aj pozornosť slovenského výberu. Mužstvo Craiga Ramsayho čakal od 20.20 h súboj už s istým víťazom "béčka" Švédskom a Slovákom stačil bod na zaistenie postupu zo štvrtej priečky. Slováci môžu skončiť aj tretí, ak zdolajú Švédov a Američania získajú maximálne bod s Lotyšmi. Francúzi nazbierali v skupine štyri body, v "béčku" obsadili predposlednú siedmu pozíciu a na turnaji skončili na 14. mieste.

B-skupina MS:

Francúzsko - Nemecko 3:6 (1:1, 2:3, 0:2)

17. Claireaux (Addamo, Perret), 22. Rech (Boudon, Chakiachvili), 27. Treille (T. Bozon, Guebey) - 20. Michaelis (Kahun, Ehliz), 26. Kälble (Stachowiak, Peterka), 32. Stachowiak (Reichel), 32. Kastner (Michaelis, Szuber), 42. Stachowiak, 45. Reichel (Sturm, Pföderl). Rozhodcovia: Ch. Holm (Švéd.), HRONSKÝ (SR) – Hynek (ČR), Lundgren (Švéd.), vylúčení: 8:2 na 2 min, navyše: Tiffels (Nem.) 5+DKZ za narazenie na mantinel, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 9109 divákov.

Francúzsko: Papillon (45. Junca) – Guebey, Auvitu, Cantagallo, Chakiachvili, Llorca, Crinon, Thiry – K. Bozon, Bellemare, Treille – Bertrand, Boudon, Rech – Claireaux, Addamo, Perret – Dair, Colomban, T. Bozon – Bruche

Nemecko: Grubauer – Wissmann, J. Müller, Szuber, M. Müller, Wagner, Kälble, Fohrler, Ugbekile – Peterka, Stachowiak, Reichel – Kahun, Sturm, Tiffels – Pföderl, Michaelis, Ehliz – Ehl, Kastner, Tuomie

Prvýkrát sa skóre zmenilo v 17. minúte, keď peknú prihrávku Addama zužitkoval nekompromisne Claireaux a poslal Francúzov do vedenia. To však trvalo iba necelé dve minúty a ešte pred prestávkou dokázal vyrovnať Michaelis. Prostredná časť hry patrila Nemcom, súpera výrazne prestrieľali v pomere 20:5, no napriek tomu doťahovali dvakrát nepriaznivý stav 1:2 aj 2:3. V polovici zápasu sa Nemci oklepali a nerozladil ich ani neuznaný vyrovnávajúci presný zásah Peterku. V 31. minúte sa presadil Stachowiak a favorita poslal do vedenia už o 22 sekúnd neskôr prvýkrát v stretnutí Kastner. Nemci ešte v treťom dejstve pridali ďalšie dva góly, ktoré strelili Stachowiak a Reichel.

hlasy aktérov (zdroj: IIHF):

Enzo Guebey, obranca Francúzska:
"Mali sme naozaj dobrý začiatok, ale hrali sme dva zápasy za 24 hodín, čo bolo cítiť v nohách. Na začiatku to bolo pre nás jednoduchšie, ale súper mal dva dni voľna a ku koncu bol rozdiel oveľa väčší. Prehrali sme na turnaji veľa zápasov. Myslím si však, že sme hrali celkom dobre. Musíme pokračovať a zostať sústredení na olympijskú kvalifikáciu."

Maksymilian Szuber, obranca Nemecka: "Začali sme pomaly, ale v druhej tretine sme boli agresívnejší. Sme radi, že sme získali tri body. Keď sa obzrieme späť, nie vždy ide o výsledky. Máme snahu byť lepší v každom zápase. Tešíme sa na vyraďovaciu fázu, no chceme byť ako tím konzistentnejší. Ak sa nám to podarí, myslím si, že môžeme vyhrať ďalšie stretnutia."

** - istý zostup do A-skupiny I. divízie

/zápasy, víťazstvá, víťazstvá v nadstavbe, prehry v nadstavbe, prehry, skóre, body/