< sekcia

Banská Bystrica zdolala na domácom ľade Žilinu

Sprava Miroslav Preisinger (Banská Bystrica) a Matej Sikela (Žilina) v zápase 45. kola hokejovej Tipsport extraligy HC05 Banská Bystrica - MsHK DOXXbet Žilina, 27. januára 2015 v Banskej Bystrici. Foto: TASR - Branislav Račko

Necelú minútu pred koncom sa začala power play hostí, no bez efektu.

Banská Bystrica 27. januára (TASR) - Zápas sa pre domácich oslabených o viacerých hráčov vyvíjal jednoznačne hlavne preto, že nešetrili agresivitou pred bránkou a zblízka vedeli puk pretlačiť do siete. Brankár Križan mal zopár výborných zákrokov, no na všetko nestačil a po dvoch tretinách lovil tri góly zo svojej siete. Rozhodcovia boli benevolentní, hráčov nevylučovali a pri plnej hre sa prejavili viac kombinačné schopnosti domácich. V 9. min Bendík využil chybu žilinskej obrany a s veľkou dávkou šťastia s jednou rukou vsunul puk popod Križana do bránky. O 1:36 min neskôr sa opäť menilo skóre, najskôr Kadura spálil šancu a až Gašpar uplatnil nos na dorážku.

V druhej tretine Matoušek upokojil priebeh a vývinu skóre udelil jasný smer bez nečakaných serpentín, v 26. min v ideálnom postavení nemal problém prekonať Križana a žilinský elán značne schladil. Hostia občas vo svojom vlčom podobenstve klubu aj hrýzli, pozorného Košarišťania však nie a nie prekonať. Za zmienku stáli pokus Demela v 14. min, na neho sa navrstvila šanca Valáška a aj Drevenák si mohol spytovať svedomie. V 22. min Valášek opäť spálil vhodnú príležitosť na zdramatizovanie zápasu, Košarišťan si zachytal aj pri Drevenákovom pokuse, v 28. min na ňom v nájazde stroskotal tiesnený Schroner a v 40. min streleckú nemohúcnosť Žilinčanov umocnil Sikela. Domáci si vcelku poľahky dokorčuľovali za tromi bodmi a keby občas nešpekulovali a kombinácie silou mocou nešperkovali, mohli prekonať Križana aj viackrát. Zigo, Kytnár, Surový a Bendík v jasných šanciach stroskotali na magnetickom tele Križana, no až tak veľmi pri jasnom skóre nemuseli ľutovať.

V tretej tretine s odbúdajúcimi minútami vzrástla aj možnosť, že Košarišťan vychytá ďalší shut out. Odľahlo mu najmä v 41. min, keď sa Jabrocký už tešil z gólu, no rozhodca ho neuznal pre postavenie hráča v bránkovisku. V 43. min vylučoval v zápase prvýkrát, domáceho Bira za napadnutie, početná prevaha však nič na stave nezmenila, až pomerne nevinná strela Ďurkecha v 45. min od modrej, keď sa zdalo, že puk citlivo pohladila hokejka Urama, alebo ho tečol niektorý z domácich obranov. 'Barani' pod hrozbou ďalšieho gólu zovrel herný kŕč, našťastie pre nich prišli aj vylúčenia, plynulosť hry sa rozdrobila a hostia už viac vymyslieť na ľade nestihli, okrem Jabrockého nepresnej strely v 55. min a nepremeneného trestného strieľania Krajčího 110 sekúnd pred koncom po faule Bira. Presne 57 sekúnd pred koncom sa začala power play hostí, no bez efektu.

HC'05 B. Bystrica - MsHK Žilina 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)

Góly: 9. Bendík (Gachulinec, Zigo), 10. Gašpar (Kadura, Kytnár), 26. Matoušek (Kafka, Handzuš) - 45. Ďurkech. Rozhodcovia Lokšík - Sčensný, Šefčík, vylúčení 2:3, presilovky 0:0, v oslabení 0:0, 1308 divákov.

Richard Zedník, asistent trénera B. Bystrice: "Sme spokojní s tromi bodmi, aj preto, že sa v poslednom čase káder obmenili. Prvá tretina nám vyšla, strelili sme góly, hrali konsolidovane, disciplinovane. V tretej tretine súper znížil, mal šancu pridať gól aj v presilovke. Sme radi hlavne po tom, že sme predtým v Poprade stratili tri body."

Martin Groma, asistent trénera Žiliny: "Snažili sme sa nastúpiť s pozornou obranou, aj sa nám to darilo, až do prvej chyby. Súper skóroval, v druhej tretine sme ho chceli pribrzdiť dôrazom, bohužiaľ, opäť sme inkasovali. Aj keď sme v tretej tretine pridali, zlepšili pohyb, šance sme nepremieňali. Ku koncu sme mohli zápas zdramatizovať, chýbala nám však efektivita v zakončení."

Tipsport extraliga - 45. kolo:

ŠHK 37 Piešťany - Dukla Trenčín 4:3 (0:1, 3:2, 1:0)

Góly: 33. Kutálek, 37. Kutálek (Leppänen), 39. Kutálek (Jaborník, Pašek), 43. Rapáč (Leppänen, Pašek) - 3. Hudec (Briestenský, Nemec), 26. Nemec (Šišovský, Melichárek), 30. Nemec (Dudáš, Hlinka). Rozhodovali: Jonák - Stanzel, Výleta, vylúčení: 1:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1174 divákov

HK 36 Hant Skalica - HK Poprad 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)

Góly: 35. Brendl - 15. Paukovček (Suchý, Bartečko), 18. Štals (Kasík, Hvila), 41. Bartečko. Rozhodovali: J. Konc - Orolín, Tvrdoň, vylúčení: 4:5, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, 693 divákov

MHC Mountfield Martin - HK Nitra 4:5 pp (1:1, 2:2, 1:1 - 0:1)

Góly: 4. Galamboš (Zucker), 24. Kolba (Themár), 31. Važan (Markovič, Lojek), 59. Zucker (Lojek, Markovič) - 4. Tománek (L. Novák, Milo), 22. Slovák (H. Ručkay, Nádašdi), 36. Stümpel (H. Ručkay, Nádašdi), 42. Tománek (L. Novák, Štefanka), 65. H. Ručkay (Tománek). Rozhodovali: Štefík - Bednár, Gahan, vylúčení: 5:6 navyše Štefanka 10+DKZ za nešportové správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 2300 divákov

HC Košice - HKM Zvolen 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Góly: 4. Bicek (Lapšanský), 18. Philipp (Černák, Rachůnek), 39. Rachůnek (Lapšanský, Bicek). Rozhodovali: Baluška, Novák - Smrek, Korba, vylúčení: 3:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2889 divákov