< sekcia Basketbal

Basketbalistky SR prehrali s Talianskom a na ME skončili na 8. mieste

Na snímke vľavo v popredí Angelika Slámová (Slovensko) a druhá sprava Cecilia Zandalasiniová (Taliansko) v stretnutí ME v basketbale žien. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bronzové medaily získali Belgičanky po triumfe nad Grékyňami.

Praha 25. júna (TASR) - Basketbalistky Slovenska obsadili na majstrovstvách Európy v Česku konečné 8. miesto. Rozhodla o tom ich prehra v záverečný deň šampionátu s Talianskom 54:71 v zápase o 7. priečku. Slovenky tak po postupe do štvrťfinále prehrali tri zápasy v rade vrátane duelu s Tureckom, po ktorom prišli o postup na majstrovstvá sveta.

Na ME ešte ostáva odohrať finále Španielsko - Francúzsko, ktoré je na programe od 20.30.

Tréner slovenského družstva Marian Svoboda po predošlom zápase s Tureckom vytýkal svojim hráčkam slabý štart do zápasu, no tomu sa nevyhli ani tentoraz. Rýchlo prehrávali 0:4 i 2:6 a ťažko sa dostávali do hernej pohody. Slovenky sa dopúšťali viacerých chýb, ktoré sa odrazili aj na skóre. Taliankam sa podarilo už v prvej štvrtine odskočiť na rozdiel 11-tich bodov. Slovenky v druhej časti zlepšili koncentráciu, no najmä úspešnosť v zakončení. K videniu bola bodová naháňačka, po ktorej Slovenky skresali bodové manko. Druhú časť vyhrali o tri body a skóre 36:28 po prvom polčase nevyzeralo beznádejne.

Slovenky pokračovali nadväzovali na koncentrovaný výkon aj v tretej štvrtine. Viackrát však zlyhali v zakončení, vďaka čomu si Talianky udržiavali dostatočný náskok. Keď Sottanová v 25. minúte premenila jednu z viacerých trojok svojho tímu, viedli Talianky už o 16 bodov (48:32). V záverečnej štvrtine sa už slovenská "otočka" nekonala. Talianky si postrážili víťazstvo a napokon vyhrali presvedčivým rozdielom. Do zápasu nezasiahla Zuzana Žirková, okrem nej však dostali príležitosť všetky hráčky oboch družstiev.

ME v basketbale žien, o 7. miesto:

Taliansko - Slovensko 71:57 (36:28)

Taliansko: Zandalasiniová 12, Sottanová 12, Ciniliová 6, Ressová 4, Dottová 2 (Goriniová 14, Pennová 9, Crippová 4, De Prettová 6, Formicová 2, Masciadriová 0)
Slovensko: Ružičková 10, Bálintová 6, Oroszová 4, Remenárová 2, Vyňuchalová 0 (Dudášová 9, Jurčenková 7, Mikulášiková 6, Kováčiková 5, Slamová 5)

Rozhodovali: Beliakov, Caroucha, Suslov, štvrtiny: 19:8, 17:20, 18:16, 17:10

Marian Svoboda, tréner SR: "Už sme toho mali plné zuby a nemali sme už ani dostatok síl. Tento turnaj bol dlhý a náročný. Dnes už nehrala Zuzana Žirková, no mladé hráčky ukázali, že môžu hrávať. Mal som radosť z ich výkonov. Turnaj by som rozdelil na dve polovice. Tá prvá bola z našej strany celkom dobrá, druhá bola slabšia. Ukázalo sa, že v určitých činnostiach stále zaostávame. Berieme to však pozitívne a dúfame, že mladé hráčky zúročia skúsenosti, ktoré si odtiaľto odnášajú. Myslím si, že už len to, že sme sa dostali do prvej osmičky, je veľký úspech slovenského basketbalu."

Nikola Kováčiková, rozohrávačka SR: "Bol to turnaj, na ktorom mladé hráčky nášho tímu získali mnoho skúseností. Sme vďačné za šancu, ktorú sme dostali."

Belgičanky s bronzom

Basketbalistky Belgicka získali bronzové medaily na majstrovstvách Európy v Česku. V zápase o konečné 3. miesto si bez problémov poradili s Gréckom 78:45. Vo finále, ktoré je na programe od 20.30 sa stretnú Španielky s Francúzskom.

Zápas zdolaných semifinalistov začali lepšie hráčky Grécka, ktoré v prvej štvrtine viedli aj o štyri body (5:9). Od stavu 7:9 však prevzali taktovu Belgičanky, ktoré vyhrali prvú štvrtinu 24:15. Navrch mali aj ďalšom priebehu a po tom, čo tretiu časť vyhrali o 14 bodov (21:7), nebolo o víťazovi pochýb.

ME v basketbale žien, o 3. miesto:

Belgicko - Grécko 78:45 (40:29)

zostavy a body:

Belgicko: K. Mestdaghová 18, Meessemanová 15, Wautersová 14, Vanloová 9, Delaereová 0 (Linskensová 9, Ramanová 5, Carpreauxová 3, Geldofová 3, Hendrickxová 2, H. Mestdaghová 0, Nauwelaersová 0)

Grécko: Fasoulová 9, Kaltsidouová 4, Stamatiová 2, Spyridopoulová 1, Lymourová 0 (Maltsiová 13, Spanouová 6, Sotiriouová 4, Nikolopoulová 3, Christinakiová 3, Kosmová 0, Stamolamprouová 0)

Rozhodovali: Krejič, Kozlovskis, Kazuko, štvrtiny: 24:15, 16:14, 21:7, 17:9.

Turkyne zdolali Lotyšky a skončili piate

Basketbalistky Turecka obsadili na majstrovstvách Európy v Česku 5. miesto. Rozhodlo o tom ich víťazstvo 72:63 nad Lotyšskom, ktoré skončilo na 6. priečke. Posledný hrací deň európskeho šampionátu odštartoval zápasom Talianska so Slovenskom, ktorý Slovenky prehrali 54:71 a obsadili 8. miesto.

ME v basketbale žien, o 5. miesto:

Lotyšsko - Turecko 63:72 (27:43)

Lotyšsko: Basko-Melnbardeová 11, Brumermaneová 6, Putninová 2, Jakobsoneová 0, Kreslinová 0 (Steinbergová 16, Laksová 15, Vitolová 7, Krastinová 4, Strautmaneová 2)

Turecko: Hollingsworthová 24, Vardarli-Demirmenová 10, Koksalová 10, Albenová 9, Canitezová 6 (Biglicová 6, Cakin-Turgutová 5, Ivegin-Unerová 2, Corová 0, Senyureková 0)

Rozhodovali: Kučerová, Csenderová, Kapitany, štvrtiny: 12:18, 15:25, 19:12, 17:17