Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Basketbal

Prievidza oživila postupové nádeje, doma zdolala Herzliyu 90:85

Hráči Prievidze Igor Marič a Slobodan Miljanič v zápase 5. kola skupinovej fázy Európskeho pohára FIBA v basketbale mužov F-skupiny BC Prievidza - Bnei Herzliya, 16. novembra 2016 v Prievidzi. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Zverenci Miljana Čuroviča zakončia účinkovanie v F-skupine v stredu 23. novembra o 18.00 h proti bulharskému zástupcovi Lukoil Academic Sofia.

Prievidza 16. novembra (TASR) - Basketbalisti BC Prievidza prerušili v stredu trojzápasovú šnúru prehier v Európskom pohári FIBA, pred domácim publikom triumfovali nad izraelským tímom Bnei Herzliya 90:85. Zverenci Miljana Čuroviča zakončia účinkovanie v F-skupine v stredu 23. novembra o 18.00 h proti bulharskému zástupcovi Lukoil Academic Sofia.

Hostia otvorili stretnutie šnúrou piatich bodov za sebou, ale domáci dokázali zmazať manko. Prievidžania sa favorita nezľakli, rýchlou hrou sa dostávali k voľným pozíciám, ktoré vo väčšine prípadoch premieňali. Herzliya sa postupne trojbodovou streľbou dostala do menšieho trháku, po prvej štvrtine viedla 26:20. V druhej desaťminútovke pritvrdili zverenci Miljana Čuroviča v obrane, v útoku hrali jednoducho a efektívne, výsledkom čoho bolo vyrovnanie stavu na polčasových 48:48.

Po prestávke mal opäť lepší vstup izraelský tím, aktívnejšia Prievidza sa však dokázala dostať štyri minúty pred koncom tretej štvrtiny do vedenia 64:60, čo ju posadilo psychicky na koňa. Herzliya mala dobrý záver, pred záverečným dejstvom dokázala vyrovnať na 71:71. Slovenský majster pokračoval v dobrej hre, väčšinu času si držal tesný náskok, ale štyri minúty pred koncom bol stav opäť vyrovnaný - 79:79. Domáci zachovali v kľúčových chvíľach chladnú hlavu, v poslednej minúte prehrávali 84:85, ale Maričova trojková odpoveď a Dowellova "and-one" akcia rozhodla o prievidzskom víťazstve.

Povedali po zápase:

Miljan Čurovič, tréner Prievidze: "Pre mňa je dôležité, že sme sa z psychickej stránky dobre pripravili na tento zápas. Uvedomili sme si, že môžeme hrať s mužstvom, ktoré je rozpočtovo úplne niekde inde ako my. Všetci vedia, že cez víkend zdolali Maccabi Tel Aviv. Tím ukázal charakter a takto ťažké stretnutie dokázal dotiahnuť do víťazného konca."

Mário Ihring, rozohrávač Prievidze: "Neviem, čo by som povedal. Bolo to úplne fantastické, všetci sa môžeme zo zápasu tešiť. Dali sme do toho sto percent."

Európsky pohár FIBA - F-skupina:
BC Prievidza - Bnei Herzliya 90:85 (48:48)

zostavy a body:

Prievidza: Dramičanin 21, Marič 16, Körner 14, Jones 9, Dowell 8 (Ihring 11, Miljanič 9, Batina 2)
Herzliya: Mashour 16, Green 15, Kanačevič 14, Adrien 10, Maayan 2 (Dennis 16, Leumi 5, Jacko 4, Rubin 3)
TH: 14/14 - 20/15, fauly: 22 - 15, trojky: 12 - 6, rozhodovali: Ciulin (Rom.), Jokič (Č. Hora), Kapitány (Maď.), 1300 divákov
štvrtiny: 20:26, 28:22, 23:23, 19:14