Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech
< sekcia Basketbal

Slovenky vyhrali aj drámu proti Litve, líderkou Američanka Toliverová

Hráčka Slovenska Kristi Toliverová (uprostred s loptou) a hráčky Litvy Sandra Linkevicieneová (vľavo) a Kamile Nacickaiteová (vpravo) v zápase D-skupiny majstrovstiev Európy v basketbale žien Litva - Slovensko v maďarskom meste Šopron 12. júna 2015. Foto: TASR/František Iván

Americká rozohrávačka so slovenským pasom zaznamenala 23 bodov, z toho šesť trojok.

Šopron 12. júna (TASR) – Slovenské basketbalové reprezentantky zvíťazili v piatok i v druhom zápase ME s Litvou 85:79. V maďarskom Šoprone majú v D-skupine na konte štyri body, priebežne figurujú na prvej pozícii a výrazným spôsobom sa priblížili k postupu do druhej fázy turnaja.

Slovenky mali zlý vstup do stretnutia, ale v priebehu prvej desaťminútovky mala ich hra stúpajúcu tendenciu a na jej konci si vypracovali najtesnejšie vedenie. V druhej štvrtine slávila úspech agresívna hra v obrane a rýchly prechod do útoku, ktorý okorenila dvoma trojkami Kristi Toliverová.

Radosť hráčiek Slovenska po víťazstve v zápase D-skupiny majstrovstiev Európy v basketbale žien Litva - Slovensko v maďarskom meste Šopron 12. júna 2015.

Polčas vyhrali Slovenky o desať bodov. Litva po polčase pridala na obrátkach a po tridsiatich minútach otočila stav vo svoj prospech (65:62), ale kolektívny a bojovný výkon Sloveniek slávil na konci zápasu úspech. V sobotu sa opäť od 16.30 h stretnú s favorizovaným Španielskom, po nedeľňajšom dni voľna si v poslednom zápase D-skupiny zmerajú sily s domácimi Maďarkami. Tie v druhom piatkovom dueli nestačili na Švédky a podľahli im 63:72, hoci po polčase viedli 39:27.

Slovenky vstúpili do stretnutia veľmi zle a po piatich bodoch Kuktieneovej to v úvodnej minúte vyzeralo zle. O vyrovnanie sa však postarali tri hráčky - Kiššová, Jurčenková a Bálintová (5:5). Po zrovnaní stavu v 3. minúte sa pri plnení defenzívnych úloh zranila pivotka Anna Jurčenková, ktorej v oblasti tváre spôsobila tržnú ranu Petronyteová. Litve sa v 6. minúte po koši Nacickaiteovej podarilo odskočiť na rozdiel štyroch bodov (9:13), ale o dve minúty neskôr Kiššová otočila na 16:15 v prospech Slovenska. V 9. minúte Toliverová po druhej úspešnej trojke upravila na 22:20 a prvú štvrtinu ukončila dvoma bodmi Vyňuchalová - 24:23.

Na začiatku 12. minúty sa po vypichnutí lopty Jurčenkovou dostala k zakončeniu Žirková (26:23) a vzápätí kapitánka Slovenska naservírovala loptu do streleckej príležitosti Toliverovej, ktorá sa rovnako nepomýlila 28:23. Zverenky Maroša Kováčika hrali agresívne, dobre bránili a nepúšťali súperky k otvoreným strelám. Za stavu 30:25 sa v 14. minúte Bálintová zrazila s protihráčkou a tento stret sa podpísal pod rozťatú peru na jej tvári. Kým bola v starostlivosti lekára, tak na palubovke úradovala Toliverová, ktorá sa v 15. minúte dvoma trojkami postarala o deväťbodové vedenie 36:27. Na dvojciferný rozdiel potom zvýšila premenenou šestkou Jurčenková (37:27). Slovenský tím nepoľavoval v tempe hry, ani agresivite v obrane i doskoku a Žirková v 18. minúte zvýšila na 41:30. Polčas napokon vyhralo Slovensko v pomere 45:35.

Druhé dejstvo otvorila presnou strelou Hruščáková (47:35), no v ďalšom priebehu hry začali mať navrch hráčky Litvy. Od stavu 49:37 sa im podarilo zaznamenať sedembodovú šnúru, na jej konci bola trojbodová Nacickaiteová - 49:44. Kapitánka Žirková síce premenila jeden z dvoch trestných hodov, ale Litovčanky pridali ďalších desať bodov po sebe a otočili na 54:50 vo svoj prospech. Slovenským basketbalistkám sa nedarilo v zakončení, defenzíva súperiek doskakovala lopty a po rýchlych protiútokoch sa hráčky Litvy dokázali i presadiť. Slovenský tím vrátila do hry Žirková, ktorá v 29. minúte znížila na 62:63, ale po tridsiatich minútach svietil na ukazovateli skóre stav 62:65.

O zrovnanie stavu sa postarala na konci 31. minúty Toliverová, ktorá predviedla presnú ruku spoza trojkového oblúka a misku váh naklonila na slovenskú stranu Vyňuchalová - 67:65. V 34. minúte bol stav nepriaznivý 70:71, no v priebehu dvoch minút sa presadili Hruščáková (3), Vyňuchalová (2) a Bálintová (3), ktoré sa postarali o vedenie 78:71. Ani tento náskok nebol rozhodujúci a Litva korigovala v 38. minúte na rozdiel jedného bodu (78:77). Dramatický záver vyznel v prospech Slovenska, ktoré triumfovalo v pomere 85:79.

Slovensko - Litva 85:79 (45:35)
SR: Toliverová 23, Hruščáková 11, Jurčenková 9, Kiššová 8, Bálintová 7 (Žirková 17, Vyňuchalová 6, Krč-Turbová 4, M. Páleniková 0, Tetemondová 0).
TH: 17/11-28/17, trojky: 10:8, osobné chyby: 30:21, 5 faulov: Jurčenková, Páleniková, Vyňuchalová - Siksniuteová, rozhodcovia: O. Jokič (ČH), M. Kaputadzeová (Gruz.), A. Manos (Grécko).

HLASY Z KABÍNY
Maroš Kováčik, tréner SR: "Dovolím si tvrdiť, že možno nielen na Slovensku, ale ani celá Európa neverili, že Slovensko môže po nevydarenej príprave v prvých dvoch zápasoch zvíťaziť. Aký bol priebeh, či obranný alebo útočný, je už jedno. Máme dve víťazstvá a to je krásne."
Kristi Toliverová, hráčka SR: "Celý tím sa ešte hľadá na ihrisku, no od zápasu k zápasu hráme lepšie. Som veľmi šťastná, že môžem byť súčasťou tejto partie."
Anna Jurčenková, hráčka SR: "Prvý polčas sa nám vydaril, tretia štvrtina nám trošku ušla, ale som veľmi rada, že sme to nevzdali a bojovali do konca. Predviedli sme kolektívny výkon a zvíťazili sme."
Žofia Hruščáková, hráčka SR: "Trošku som s tým rátala, že vyhráme prvé dva zápasy. Mali výškovú prevahu, ale vďaka našej bojovnosti sme vyhrali a ukázali sme, že sa dá hrať i s takýmito vysokými hráčkami.