< sekcia Basketbal

Na snímke Timofey Mozgov z Cleveland Cavaliers (vpravo) a Festus Ezeli z Golden State Warriors v prvom polčase šiesteho stretnutia finále play off zámorskej NBA v utorok 16. júna 2015 v Clevelande. Foto: TASR/AP/Tony Dejak

Rozhodlo o tom utorkové šieste stretnutie finále play off.

Cleveland 17. júna (TASR) - Basketbalisti Golden State Warriors sa stali šampiónmi zámorskej NBA v sezóne 2014/15. Rozhodlo o tom utorkové šieste stretnutie finále play off, v ktorom kalifornský tím zvíťazil na palubovke Clevelandu Cavaliers 105:97, v celej sérii triumfoval 4:2 na zápasy a po rokoch 1947, 1956 a 1975 získal štvrtý majstrovský titul v klubovej histórii. Trofej pre najužitočnejšieho hráča (MVP) finálovej série získal krídelník Warriors Andre Iguodala.

Domáci nastúpili na kľúčové stretnutie pod tlakom vedomí si, že ak sa chcú udržať v bojoch o titul, musia vyhrať a vynútiť si rozhodujúci siedmy zápas. Od úvodného rozskoku však bola na ich hre vidieť nervozita, ktorá sa premietla najmä do počtu stratených lôpt. Tých zaznamenali Cavaliers v prvej štvrtine až deväť a najmä preto rýchlo prehrávali dvojciferným rozdielom. Skóre úvodného dejstva uzavrel presným trojkovým pokusom hosťujúci Barnes a zvýšil na 28:15. Cleveland však nezložil zbrane a v druhej časti hry sa mu podarilo vyrovnať hru a neskôr aj skóre. K tradičnému lídrovi Jamesovi sa pridala podkošová dvojica Thompson - Mozgov, po koši druhého menovaného išli Cavaliers v úvode druhého polčasu do vedenia 47:45.

Warriors však kontrovali sériou 7:0 a od toho momentu už ani raz neprehrávali. Na domácich hráčoch bola čoraz viac vidieť únava, James po zmene strán už nebol schopný predviesť ďalší dominantný výkon. Po troch štvrtinách svietil na ukazovateli skóre stav 61:73 a clevelandskí fanúšikovia už tušili, že iba zázrak ich udrží v hre. Ten sa však nestal, Warriors si s prehľadom udržiavali pohodlné vedenie, ktoré šesť minút pred záverečným klaksónom narástlo na 89:75. Domáci sa snažili, bojovali, ale na kolektívny výkon súpera v konečnom zúčtovaní nestačili. Nič na tom nezmenil ani ich zúfalý tlak v závere, keď po sérii trojok z ruky Smitha znížili 30 sekúnd pred koncom na rozdiel štyroch bodov. Warriors však spečatili triumf spoza čiary trestných hodov a po konečnom hvizde mohli oslavovať.

Golden State tak zavŕšilo najlepšiu sezónu v klubovej histórii ziskom prvého titulu po 40 rokoch. Warriors dominovali už v základnej časti, v ktorej našli premožiteľa len v pätnástich z 82 stretnutí. V 'regular season' vytvorili klubové maximá v počte víťazstiev (67), domácich triumfov (39) i úspechov na palubovkách súperov (28). Na ceste za titulom dosiahli v play off bilanciu 16-5.

V utorok triumfovali tým, čo ich zdobilo počas základnej časti - kolektívnym výkonom, keď piati hráči dosiahli dvojciferný počet bodov. Lídrovi Warriors Stephovi Currymu, autorovi 25 bodov, sekundoval rovnakou ofenzívnou produktivitou Iguodala, Draymond Green pridal k 16 bodom aj 11 doskokov a 10 asistencií. Zabrali aj striedajúci hráči, Livingston s Ezelim dali po 10 bodov. Domácim na úspech nestačilo ani 32 bodov a 18 doskokov Jamesa.

"Veľmi špeciálny pocit. Na to, aby sme mohli získať túto trofej, museli sme v priebehu roka vyhrať množstvo zápasov. My sme však skvelý tím a podarilo sa. Tréneri nás na finále výborne pripravili, podržali nás fanúšikovia. Všetkým patrí veľká vďaka," povedal po zápase Curry. Jeho spoluhráč Iguodala získal ocenenie MVP finále aj napriek tomu, že v väčšinu sezóny naskakoval do zápasov ako náhradník. V 'regular season' dokonca ani raz nenastúpil v základnej zostave. Vo finále sa však okrem nepríjemnej obrany na Jamesa prezentoval aj kvalitnými ofenzívnymi výkonmi. "Vždy som chcel byť čo najvšestrannejší hráč. Ako malý chalan som sledoval Scottieho Pippena a obdivoval, ako dobre hrá na oboch koncoch palubovky. Verím, že v tomto finále som sa k nemu aspoň priblížil," usmieval sa Iguodala. Veľkú zásluhu na zisku titulu mal aj tréner Steve Kerr, ktorý vyhral majstrovský primát hneď vo svojej premiérovej sezóne ako hlavný kouč. "Pamätám sa ešte ako hráč, že do Oaklandu si každé mužstvo chodilo po isté víťazstvá. Zisk titulu znamená veľmi veľa najmä pre našich skvelých fanúšikov. Aj týmto spôsobom im chceme poďakovať, bez nich by sme to nedokázali," dodal Kerr.

Oči pre plač zostali Jamesovi. Vlani ako člen Miami Heat prehral vo finále so San Antoniom, teraz ako líder Clevelandu nestačil na Golden State. "Je jedno či hráte za Miami, Cleveland alebo napríklad za Mars, konečná prehra vo finále bolí v každom prípade. Doplatili sme na zranenia, chýbali nám hráči. Na palubovke sme však nechali všetko, bojovali do posledného momentu," povedal James.