Bratislava

V Bratislave predstavia klasický japonský tanec

TASR, 13. septembra 2017 11:07

Kamigatamai bolo pôvodne len komorným umením, ktoré obdivovala malá skupina vplyvných patrónov, ktorí mali vycibrený zmysel pre estetično

Ilustračná snímka Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 13. septembra (TASR) - Klasický japonský tanec kamigatamai dnes v Bratislave predstaví Teru Ogawa, hlavná majsterka a vedúca školy Ogawa. Ide o jednu z najstarších škôl japonského tanca. Podujatie organizuje Veľvyslanectvo Japonska v SR v rámci snáh o záujmu a pochopenia Japonska a jeho kultúry Slovákmi.

Tanec “kamigatamai” vznikol o oblasti Kamigata (Kjóto – Ósaka) v 16. storočí. Vychádza z pohybov tanca divadiel nó, kjógen a kabuki. V týchto divadelných formách účinkovali tradične muži, ale kamigatamai je doménou žien. Tanečnica „kamigatamai“ sa prostredníctvom pomalých krokov snaží o vyjadrenie svojich vnútorných pocitov. Kamigatamai sa v niektorých prameňoch označuje i ako džiutamai, nakoľko sa často predvádza za hudobného sprievodu trojstrunného nástroja šamisen a skladieb džiuta.

Kamigatamai bolo pôvodne len komorným umením, ktoré obdivovala malá skupina vplyvných patrónov, ktorí mali vycibrený zmysel pre estetično. Tanec „kamigatamai“ je tak akýmsi kontrastom k svetoznámemu tancu divadla kabuki, ktorý sa predvádza vo veľkých divadlách za hudobného sprievodu skladieb nagauta. Hlavnými ingredienciami tohto tradičného tanca sú jemnosť, dôstojnosť elegancia, citlivosť, ale i vnútorná sila ženy. Kamigatamai sa tancuje v tlmenej a pokojnej atmosfére. Tanečnice kladú hlavný dôraz na expresívne vyjadrenie najhlbších citov a pocitov.

TASR informácie poskytla sekcia kultúry a PR japonského veľvyslanectva.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 14:49

Prievozskú ulicu v Bratislave postupne uvoľňujú, cestu blokoval strom
Trolejbusy postupne začínajú jazdiť po svojich pôvodných trasách.

sk
dnes 10:24

VIDEO: Aj školáci môžu v Bratislave spoznať vojnový život legionárov
Legiovlak je v bratislavskom Múzeu dopravy pri hlavnej železničnej stanici. Unikátne pojazdné múzeum počas cesty v deviatich mestách si pozrelo takmer 45.000 návštevníkov.

sk
dnes 9:44

MHD v Bratislave mešká do 10 minút, na Patrónke je zdržanie dlhšie
V lokalite Patrónka eviduje Dopravný podnik Bratislava pre práce na ceste meškanie obojsmerne do 30 minút.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac