< sekcia Brexit

Britská vláda oznámi, ktoré obchodné zmluvy EÚ nestihne zreplikovať

Liam Fox. Foto: TASR/AP

Británia sa snaží skopírovať približne 40 zmlúv EÚ, ktoré sa týkajú obchodnej výmeny s viac ako 70 krajinami sveta. Ale doteraz sa jej podarilo schváliť len hŕstku z nich.

Londýn 13. februára (TASR) - Britská vláda v nadchádzajúcich dňoch oznámi, ktoré obchodné zmluvy Európskej únie (EÚ) nestihne zreplikovať pred odchodom z bloku 29. marca. Oznámil to v stredu minister obchodu Liam Fox.

Británia sa snaží skopírovať približne 40 zmlúv EÚ, ktoré sa týkajú obchodnej výmeny s viac ako 70 krajinami sveta. Ale doteraz sa jej podarilo schváliť len hŕstku z nich.

Fox vyhlásil, že vláda vyhodnocuje, aký pokrok dosiahla pri každej z dohôd. Domnieva sa však, že nebude možné ich úplne zreplikovať, a v nasledujúcich dňoch sa chystá zverejniť technické oznámenie.

Najväčším obchodným partnerom Británie je pritom samotná EÚ. Až sedem z desiatich hlavných exportných trhov Británie tvoria krajiny Únie. A druhým najväčším exportným trhom po USA je Nemecko. Odchod Spojeného kráľovstva z európskeho bloku bez dohody by pritom viedol k zavedeniu ciel a colných kontrol na oboch stranách Lamanšského prielivu.

Firmy zo Spojeného kráľovstva medzitým obvinili vládu, že ich stále necháva v neistote. Britská obchodná komora (BCC) skonštatovala, že menej ako 50 dní pred termínom odchodu zostáva stále nevyriešených 20 kľúčových otázok.

Vláda argumentuje, že aktuálne sústredila všetku snahu na schválenie dohody o brexite.

"Rozhodne si uvedomujem, že pre mnohé firmy je to obdobie neistoty a obáv," povedal minister pre brexit Stephen Barclay pre BBC, "preto sme takí odhodlaní zabezpečiť dohodu."

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.