Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Brexit

Prezident súhlasí so zmenami pri obsadzovaní europarlamentu

Andrej Kiska, archívna snímka. Foto: TASR Jakub Kotian

Podľa novely by sa mandátu neujal zvolený kandidát tej politickej strany alebo koalície, ktorá vykázala najmenší zostatok delenia.

Bratislava 8. februára (TASR) - Ak bude Spojené kráľovstvo na začiatku volebného obdobia 2019 až 2024 členom Európskej únie (EÚ), jeden zo zvolených slovenských europoslancov sa až do termínu brexitu neujme svojho mandátu. Slovensku má totiž po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ pripadnúť jedno z britských kresiel. Vyplýva to z novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorú prezident SR Andrej Kiska podpísal 7. februára.

Podľa novely by sa mandátu neujal zvolený kandidát tej politickej strany alebo koalície, ktorá vykázala najmenší zostatok delenia. "Pri rovnakom zostatku delenia sa neujme funkcie zvolený kandidát tej politickej strany alebo koalície, ktorá získala menší počet hlasov. Ak je počet platných hlasov rovnaký, rozhodne žreb," spresnilo ministerstvo vnútra, ktoré novelu predložilo.

Právna norma je podľa rezortu reakciou na "mimoriadnu situáciu" súvisiacu s možným preložením termínu brexitu a s tým, že britský parlament 15. januára neschválil predbežnú dohodu o vystúpení Británie z EÚ. Meno kandidáta, ktorý sa zatiaľ funkcie neujme, oznámi štátna komisia predsedovi Národnej rady SR, ktorý ho spolu so zápisnicou o výsledku volieb odovzdá Európskemu parlamentu.

Po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ by sa mala časť zo 73 britských kresiel prerozdeliť medzi 14 krajín. Slovensko tak získa jeden mandát navyše a oproti súčasným 13 bude mať 14 poslancov. Zvyšných 46 postov zostane zmrazených pre prípad rozšírenia EÚ. Počet poslancov v europarlamente tak klesne zo 751 na 705.