Brexit

V. Remišová považuje odklad brexitu za nešťastný a neefektívny

Lídri EÚ a Británie sa na mimoriadnom samite v Bruseli dohodli, že Spojené kráľovstvo môže odložiť brexit do 31. októbra.

Maďarský analytik: Účasť Britov na eurovoľbách môže zmeniť pomer síl

Na bruselskom summite sa lídri EÚ27 v noci zo stredy na štvrtok dohodli, že Spojené kráľovstvo môže odložiť brexit do 31. októbra, avšak s tým, že situáciu na júnovom summite ešte posúdia.

SaS: Vítame odklad brexitu, každý deň Británie v EÚ je dobrý pre SR

Lídri Európskej únie a Británie sa na mimoriadnom samite v Bruseli dohodli, že Spojené kráľovstvo môže odložiť brexit do 31. októbra.

Firmy, ktoré chcú obchodovať s Britániou, budú mať nové povinnosti

Nová povinnosť sa týka spoločností, ktoré do Veľkej Británie dovážajú tovar v hodnote nižšej ako 135 libier (157 eur).

PREMIÉR: Vďaka novému odkladu sa summity budú venovať aj inej agende

Na summite sa lídri EÚ27 dohodli, že Spojené kráľovstvo môže odložiť brexit do 31. októbra, avšak s tým, že situáciu na júnovom summite ešte posúdia.

P. Pellegrini: Dohoda o novom dátume brexitu obsahuje prísne podmienky

Premiér SR vysvetlil, že premiéri a prezidenti sa po šiestich hodinách rokovaní rozhodli vyhovieť britskej premiérke Therese Mayovej a predĺžili lehotu na vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ.

Lídri EÚ sa údajne dohodli na odklade brexitu do 31. októbra

Vo štvrtok skoro ráno o tom informovala televízia Sky News s odvolaním sa na nemenované diplomatické zdroje z prostredia EÚ. ,aktualizované 

T. Mayová: Británia môže stále odísť z EÚ pred 22. májom

Lídri Európskej únie a Británie sa na summite dohodli, že Spojené kráľovstvo môže odložiť brexit do 31. októbra, ale Mayová chce odchod "čo najskôr".

Tajani: Britská účasť na eurovoľbách nesmie vyústiť do posmechu EP

EÚ nevyzvala Britov na odchod. Z našej strany nie je žiadny tlak, je to slobodné rozhodnutie tejto krajiny, odkázal Tajani do Londýna.

Mayová je podmienečne pripravená na odklad brexitu o niekoľko mesiacov

Mayová odklad však podmienila tým, že Británia bude môcť odísť z EÚ skôr, konkrétne v okamihu, keď budú splnené podmienky pre riadený brexit.

Babiš: Odklad brexitu o jeden rok by bola z pohľadu ČR ideálna doba

Pred novinármi český premiér vysvetlil, že videl návrh predsedu Európskej rady Donalda Tuska o ročnom odklade brexitu, do konca marca 2020

Macron: Lídri EÚ musia vedieť, prečo potrebuje Británia viac času

Macron v tejto súvislosti dodal, že nie je na 27 členských štátoch Únie, aby sa postavili proti brexitu.

Mayová nepovedala, či opustí post premiérky, ak Británia neopustí EÚ

Britská premiérka po príchode do Bruselu, kde sa v stredu koná mimoriadny summit EÚ o odklade odchodu Británie z EÚ do 30. júna, vyslovila nádej, že Británii sa podarí opustiť Úniu pred 22. májom.

Komentár Daniela Kroupu: Poučenie z brexitu

Komentár uverejňujeme so súhlasom Českého rozhlasu Plus.

P. Pellegrini odcestoval na mimoriadny summit EÚ o brexite

Európski lídri na mimoriadnom summite EÚ zvážia žiadosť Británie o odklad brexitu do 30. júna, alebo prerokujú na poslednú chvíľu prípravy na brexit bez dohody.

EK vydala usmernenia pre členské štáty EÚ pre prípad tvrdého brexitu

Cieľom je zaistiť hladké vykonávanie celoúnijných a vnútroštátnych krízových opatrení v prípade, že Spojené kráľovstvo 12. apríla alebo neskôr opustí EÚ bez dohody.

Geografický stred EÚ sa presunie z Westerngrundu do Gadheimu

Vzdialenosť medzi Westerngrundom a Gadheimom, do ktorého sa má geografické centrum presunúť, je približne 55 kilometrov, autom to trvá necelú hodinu.

Merkelová pred summitom EÚ nevylúčila dlhší odklad termínu brexitu

Nemecká kancelárka dodala, že ona i nemecká vláda sú toho názoru, že môžu dať obom stranám rozumný čas na to, aby sa dosiahla dohoda o riadenom brexite.

Briti hrozia: Ak pôjdu do eurovolieb, pokúsia sa EÚ rozkladať zvnútra

Tento zámer viacero britských eurofóbnych politikov, ktorým sa nepáči možnosť, že Spojené kráľovstvo sa bude musieť koncom mája (23. 5.) zúčastniť na voľbách do EP.

Tajani: Ochrana práv občanov EÚ je hlavným bodom mimoriadneho summitu

Ďalšími bodmi stretnutia lídrov EÚ má byť situácia v Líbyi, obchodná politika Spojených štátov a kampaň pred voľbami do EP.