Brexit

Británia bude žiadať o odklad odchodu ešte pred marcovým summitom EÚ

Britský parlament minulý týždeň vo štvrtok hlasoval za to, aby vláda požiadala EÚ o odklad vystúpenia ostrovnej krajiny z Únie.

Bercow: Britská vláda nemôže dať znovu hlasovať o tej istej dohode

Zákonodarcovia odmietli dohodu o odchode Británie z EÚ, ktorú premiérka Mayová vyrokovala s lídrami Únie, už dvakrát - v januári a minulý utorok.

Mayová sa naďalej snaží získať podporu parlamentu. Zatiaľ bezvýsledne

Ak neuspeje do utorka, Londýn bude musieť Brusel požiadať o ďalšie odloženie termínu odchodu Británie z EÚ.

PRIESKUM: Britské domácnosti sú opatrné a strážia si výdavky

Podľa prieskumu tzv. index financií domácností, ktorý odráža ich názor na vývoj osobných financií, v prípade Británie v marci klesol na 43,3 bodu a dosiahol tak najnižšiu úroveň od februára 2018.

Írsko už získalo 5000 pracovných miest a 70 investícií

Nedávna správa inštitútu New Finance odhalila, že samotný Dublin si v dôsledku brexitu zvolilo za nové sídlo v Európskej únii (EÚ) až 100 firiem.

ANALÝZA: Tvrdý brexit môže skomplikovať cestu Škótov k nezávislosti

Na rozdiel od zvyšku Británie sa Severné Írsko a Škótsko v hlasovaní o brexite v roku 2016 vyjadrili jasne za zotrvanie v EÚ.

Predaj šampanského vlani klesol pre protesty žltých viest a brexit

Predaj šampanského vo Francúzsku a v Británii sa podieľa približne 60 % na jeho celkovom odbyte.

Liam Fox: Nie je isté, či sa bude tretíkrát hlasovať o dohode

Vodca opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn pre Sky News v nedeľu naznačil, že ak v parlamente znova neprejde dohoda o brexite, bude iniciovať hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde.

Brexit už stihol zanechať negatívne stopy na britskej ekonomike

Podnikateľská dôvera v krajine je podľa Lloyds Banking Group najhoršia za sedem rokov a firmy zaznamenali najdlhší neprerušený pokles investícií od finančnej krízy pred desaťročím.

Roaming bez poplatkov po brexite už nemusí platiť

Primárne a sekundárne právo EÚ v Británii podľa dokumentu prestane platiť od polnoci 30. marca, pokiaľ sa ratifikovanou dohodou o odchode nestanoví iný dátum.

Nemecký europoslanec: Taliansko môže hlasovať proti odkladu brexitu

Britský europoslanec Nigel Farage, dal podľa Elmara Broka najavo, že s talianskym ministrom vnútra Matteom Salvinim je dohodnutý na hlasovaní Ríma proti posunu termínu tzv. brexitu.

Odklad brexitu ešte viac zabrzdí firemné investície

Odklad brexitu, aj keď by sa Británia vďaka nemu zatiaľ vyhla najhoršiemu scenáru, tak nie je takou dobrou správou pre ekonomiku, ktorá v posledných štvrťrokoch zápasila o udržanie rastu.

Stúpenci brexitu sa vydali na dvojtýždňový pochod do Londýna

Skupina prevažne postarších občanov Spojeného kráľovstva sa vydala na pochod po zablatenej pobrežnej ceste z mesta Sunderland do Londýna, ktorý leží 435 kilometrov južne.

Politologička: Brexit bude mať pre spoločnosť ďalekosiahle následky

Ďalej uviedla, že počet cudzincov z východnej Európy, ktorí v Británii pracujú, sa znížil a do krajiny prichádza na sezónnu prácu stále menej ľudí.

Podľa Nemecka a Francúzska musí Británia navrhnúť jasný plán odchodu

Hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej pred rozhodujúcim budúcotýždňovým samitom EÚ vyhlásil, že Berlín privítal stredajšie hlasovanie britského parlamentu proti brexitu bez dohody.

K. Cséfalvayová: Brexit je ako príbeh kabáta so zle zapnutým gombíkom

Britská premiérka Theresa Mayová dá na budúci týždeň tretíkrát poslancom parlamentu hlasovať o upravenej dohode o brexite, ktorú vyrokoval Londýn s Bruselom.

Mayová sa tretíkrát pokúsi poslancov presvedčiť, aby schválili dohodu

Po tom, ako britský parlament vo štvrtok odsúhlasil odklad brexitu z 29. marca na 30. júna, Mayová predloží dohodu o brexite poslancom znova. Najneskôr to musí urobiť do stredy 20. marca.

Slovákov z Británie by mohol prilákať rast miezd, voľné miesta sú

Úrady práce na Slovensku evidujú takmer 81.000 voľných pracovných miest. Ľuďom pracujúcim v zahraničí sa tak naskytá príležitosť nájsť si uplatnenie na domácom trhu práce.

Britskí poslanci odhlasovali návrh na odklad brexitu

Poslanci predtým neodhlasovali dodatok požadujúci odklad brexitu bez udania termínu, ktorý by snemovni umožnil hlasovať o viacerých možnostiach riešenia procesu odchodu Británie z EÚ.,aktualizované 

Britskí poslanci neschválili odklad brexitu pre druhé referendum

Hlasovania sa zdržala väčšina poslancov Labouristickej strany. Britský parlament v stredu odmietol brexit bez dohody, teda tvrdý brexit.