< sekcia Československé výročia 2018

WEISS: Nadštandardné vzťahy Slovenska a Česka treba kultivovať

Na archívnej snímke Peter Weiss. Foto: TASR/Jozef Ďurník

Pri príležitosti osláv týchto dejinných udalostí sa uskutoční rad podujatí, podľa Weissa ich v priebehu budúceho roka bude vyše 50.

Bratislava 27. decembra (TASR) – Špecifické nadštandardné vzťahy a priateľstvo medzi Slovenskom a Českom, dané kultúrnou a jazykovou blízkosťou či spoločne prežitou históriou treba kultivovať. Pre TASR to uviedol slovenský veľvyslanec v Česku Peter Weiss. Príležitosťou na to bude rok 2018, kedy si Slovenská republika a Česká republika pripomenú 25. výročie osamostatnenia slovenskej a českej štátnosti, 50. výročie Pražskej jari a 100. výročie vzniku Československej republiky a konca prvej svetovej vojny.

Pri príležitosti osláv týchto dejinných udalostí sa uskutoční rad podujatí, podľa Weissa ich v priebehu budúceho roka bude vyše 50. V Novom roku (1.1.) bude slávnostné zasadnutie slovenskej vlády, na ktorom si pripomenie 25 rokov osamostatnenia sa Slovenska.

"Vlády SR a ČR budú v slávnostnom tóne zasadať v roku 2018 aj spoločne. Spoločné bude aj zasadnutie vedení parlamentov či oslavy vzniku Československej republiky za účasti najvyšších ústavných činiteľov," spresnil veľvyslanec. Na týchto oslavách, v Prahe a v Martine, bude aj vojenská prehliadka. Plánovaná je aj veľká československá výstava, ktorá pripomenie predhistóriu vzniku Československej republiky, jej vznik a kto sa o to zaslúžil. "Taktiež priblíži existenciu v spoločnom štáte a následne 25 rokov spolupráce vo formáte samostatných suverénnych štátov," podotkol Weiss.

Pripravuje sa aj replika cesty prvého československého prezidenta Tomáša G. Masaryka do Topoľčianok, na ktorú pôjde slovenský i český prezident spoločne. "Chystá sa cesta vlakom naprieč SR a ČR, kde budú použité historické vagóny, v ktorých sedel cisár František Jozef, prezidenti Masaryk i Gustáv Husák," priblížil veľvyslanec. Na veľtrhu v Brne nebude chýbať ani "slovenský deň" či ukážka spolupráce Slovenska a Česka v oblasti strojárenstva.

"Zámerom našej i českej strany je, aby sme popri politickej symbolike ukazujúcej nadštandardnosť našich vzťahov ponúkli aj verejnosti široký pohľad na to, čo bola Československá republika, ako sa vyvíjala, čo priniesla obidvom národom a ako sme spolupracovali po pokojnom rozdelení," podotkol Weiss. SR a ČR sú podľa neho dnes faktorom stability stredoeurópskeho regiónu, pretože nemajú medzi sebou konflikty, naopak, veľmi úzko navzájom spolupracujú. Budúci rok vníma aj ako príležitosť dať viacej slovenčiny do českej spoločnosti, a naopak, dať viacej češtiny na Slovensko. "Aby sme sa jazykovo nezačali odsudzovať tak rýchlo, že za 20 rokov budeme potrebovať tlmočníka, alebo sa budeme rozprávať navzájom po anglicky," skonštatoval.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.