Československé výročia 2018

Mesto Litomyšl zo Zoznamu UNESCO otvorí turistickú sezónu

Tohtoročné päťdňové podujatie (25.-29.4.) ponúka pestrý program pre všetky vekové kategórie.

Bratislavské mestské dni sa začali výstavou o 25-ročných premenách

Výstava je zameraná na premeny mesta v období slovenskej samostatnosti po tzv. zamatovom rozdelení Česko-Slovenska na dva štáty.

Pomníky prvej svetovej vojny OBRAZOM: Bratislavský kraj IV.

V rámci projektu Pomníky prvej svetovej vojny TASR mapuje pamiatky súvisiace s touto dejinnou udalosťou. Ponúkame fotografie, ktoré dokumentujú pomníky v Bratislavskom kraji.,aktualizované 

Výstava v prievidzskom múzeu ponúka spomienku na čokoládový priemysel

Expozícia obsahuje predmety, ktoré sa týkajú čokolády i jej výroby, či už sú to formy na mačacie jazýčky, alebo iné cukrovinky z čokolády, ale aj automat na cukríky.

V súťaži 100 rokov Československa v našej škole uspeli Malačania

Študenti odhaľovali príbehy na prvý pohľad obyčajných predmetov z obdobia spoločného štátu Slovákov a Čechov a osudy ich majiteľov.

Pamätná tabuľa na vrbickom kostole pripomína osudy padlých Liptákov

Liptovský Mikuláš a okolité obce nemajú veľké množstvo pomníkov obetiam 1. svetovej vojny. Kompetentní preto dlho zvažovali, kde bude umiestnená táto pamätná tabuľa.

Projekt k 100. výročiu ČSR pripomína, že sloboda nie je samozrejmosťou

Za posledných 100 rokov náš národ slobodu niekoľkokrát stratil a spolupráca tiež upozorňuje na momenty, ktoré boli pre Česko-Slovensko a jeho obyvateľov bolestivé.

Pred 25 rokmi ČR a SR podpísalo zmluvu o zriadení colných priechodov

Po rozdelení niekdajšieho spoločného štátu nastúpili colníci na hranice s ČR už 1. januára 1993, pričom colné konanie sa nelíšilo od toho na hraniciach s inou susednou krajinou.

Pred 35 rokmi ŠtB prepadla domy františkánov a františkánok

Príslušníci ŠtB v domoch vykonali domovú prehliadku, pri ktorej zhabali náboženskú literatúru, liturgické predmety, písacie stroje a vkladné knižky.

A. Kiska udelil bývalému nemeckému prezidentovi štátne vyznamenanie

Joachim Gauck pricestoval na návštevu Slovenska už v nedeľu (25.3.) pri príležitosti osláv 30. výročia Sviečkovej manifestácie.

Dubovský: Manifestácia zapadla do procesu vrcholiaceho Novembrom 89

Zástupca Sekcie vedeckého výskumu Ústavu pamäti národa Patrik Dubovský pripomenul, že zásah polície voči pokojnému zhromaždeniu mal veľký ohlas v zahraničí.

KBS: Ak pozývame predstaviteľov na podujatia, nerobíme politiku

KBS, ktorá koncert v bratislavskej Redute v nedeľu večer pre pozvaných hostí zorganizovala, však rozhodnutie prezidenta rešpektuje.

Premiér: Sviečková manifestácia bola jedným z najvýraznejších momentov

Podľa Pellegriniho by sme si mali v tento deň spomenúť na všetkých, ktorí tieto slobody nemali, ale napriek hrozbe vážnych problémov pre seba i svoje rodiny o ne dokázali zabojovať.

ĽSNS: Prezident rád rozpráva o tolerancii, ale sám jej nie je schopný

Kotlebova ĽSNS reagovala na rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku neprísť v nedeľu večer na koncert k 30. výročiu Sviečkovej manifestácie v Bratislave.

Prezident nepríde na koncert k 30. výročiu Sviečkovej manifestácie

Kiska si v nedeľu uctí spomienku na túto udalosť príhovorom na konferencii s názvom Ako zaobchádzame s našou slobodou.

SaS: Odkaz Sviečkovej manifestácie je vysoko aktuálny práve dnes

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová povedala, že napriek presile komunisti túžbu ľudí po slobode a spravodlivosti nikdy nepotlačili.

Danko: Sviečková manifestácia mala zakódovaný silný nádych demokracie

Danko dodal, že práve v tomto období, keď je spoločnosť zmietaná emóciami a atakmi rôzneho druhu, si pripomíname udalosť, ktorá svojou silou a odkazom oslovuje všetkých.

Účastník Sviečkovej manifestácie:Človek cítil, že sa tam deje história

Jeden z približne desaťtisíc ľudí, ktorí sa priamo na Hviezdoslavovom námestí a v uličkách v jeho okolí zhromaždili, si myslí, že už samotný začiatok bol veľmi výrazným symbolom.

Ziolkovský: Sviečková manifestácia bola prejavom vnútornej sily ľudí

Na Sviečkovú manifestáciu sa pozerá výkonný sekretár KBS z viacerých pohľadov.

Čarnogurský: Marec dokázal, že verejne protestovať proti komunizmu dá

Na Bratislavský Veľký piatok, ako označili pokojné sviečkové zhromaždenie 25. marca 1988 v hlavnom meste, si spomína jeden z jej hlavných organizátorov – Ján Čarnogurský.