Československé výročia 2018

KUKAN: Svet poznal ČR a V. Havla, my sme sa museli presadiť

Slovensko vzniklo podľa jeho slov takpovediac na zelenej lúke a bolo treba založiť a zariadiť všetko, čo súviselo s normálnym fungovaním novej nezávislej republiky.

DEMEŠ: Slovenská diplomacia je lídrom v rámci krajín V4

V mnohých aspektoch predbehla podľa bývalého slovenského ministra zahraničných vecí Pavla Demeša českých kolegov, ktorí mali po rozdelení federácie lepšiu štartovaciu pozíciu.

Minčík: Športovci dosiahli v ére samostatnosti dostatok úspechov

Juraj Minčík na OH 2000 v Sydney získal bronz v C1 a medzi singlistami patril roky ku svetovej špičke.

Moravcovej kariéra zaujala dlhovekosťou na najvyššej úrovni

Jej výnimočné úspechy v športe ocenili viacerými oceneniami a poctami. Šesťkrát získala titul najlepšej športovkyne Slovenska a na nedávnej oslave SOV patrila medzi najjagavejšie hviezdy.

ČERNÁK: Pred rozdelením federácie sme nemali pripravené tajné scenáre

Kľúčové boli podľa Černáka najmä projekty vytvorenia samostatnej ceduľovej banky, vzájomného platobného styku a založenia nezávislej slovenskej diplomacie a zahraničného obchodu.

BACO: SR sa potrebuje vrátiť k idei potravinovej suverenity

To, že na konci spoločného štátu bol rezort pôdohospodárstva finančne úplne na dne, zavinil podľa Bacových slov predovšetkým štátny rozpočet.

MIHÓK: Samostatné Slovensko dokázalo svoju opodstatnenosť

V mnohých oblastiach dosiahla podľa šéfa Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory slovenská ekonomika vyššiu dynamiku ako česká.

Rozdelenie Československa umožnilo obom krajinám ekonomicky rásť

Zdrojom ekonomického rastu Česka aj Slovenska po rozdelení bol podľa analytika inštitútu Iness Radovana Ďuranu jednoznačne prechod na trhové plánovanie ekonomiky.

Malová: Na osamostatnenie sa bola SR pripravená inštitucionálne

Výrazným faktorom, ktorý vplýval na atmosféru prvých rokov samostatnej SR, boli podľa Malovej obavy o každodennú bezpečnosť.

Londák: Za osamostatnením bola vízia lepšieho vývoja pre Slovensko

Historik Miroslav Londák pripomenul, že v priebehu desaťročí existencie spoločného štátu Čechov a Slovákov sa nepodarilo z ekonomického hľadiska dosiahnuť na Slovensku úroveň českých krajín.

JOCH: Česko má rakúsku politickú mentalitu, Slovensko uhorskú

Upozornil však, že kým Slováci češtine stále dobre rozumejú, mladá generácia Čechov má problémy s porozumením slovenčiny. Tento trend sa podľa neho už nedá zvrátiť.

WEISS: Sovietsky zväz si útokom na ČSSR vopred podpísal rozsudok smrti

Aj keď Česi a Slováci vnímali mnohé historické udalosti odlišne, za sto rokov si vzájomne veľmi pomohli a v roku 2018 budú toto obdobie bilancovať, povedal v TABLET.TV veľvyslanec SR v Česku P.Weiss.

Historik: Česi si mysleli, že bez Mečiara pôjdu rýchlo do EÚ a NATO

Podľa historika Jána Rychlíka istá skupina obyvateľstva mala ilúzie, že sa samostatné Slovensko stane východným Švajčiarskom.

Uhrík: Ukázalo sa, že staviť na výrobu automobilov v SR bolo správne

Rozvoj automobilového priemyslu v bývalom Československu po Nežnej revolúcii nebol možný bez zahraničného partnera.

Takto vyzeralo delenie majetku bývalej ČSFR

Federálne zhromaždenie Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky schválilo 13. novembra 1992 Ústavný zákon č. 541/1992 o delení majetku ČSFR.

Národná banka Slovenska vznikla prijatím zákona o jej zriadení

Od 1. januára 2009 - dňa zavedenia eura v Slovenskej republike, sa stala súčasťou Eurosystému, tvoriaceho systém centrálneho bankovníctva eurozóny v rámci Európskeho systému centrálnych bánk.

TKÁČ: Slovensko ekonomicky malo na to, aby sa osamostatnilo

Po rozpade Československa si ľudia na nové mince a bankovky museli počkať. Vlády sa rozhodli okolkovať staré federálne bankovky, než sa začali tlačiť a raziť nové platidlá.

Slovensko 1. januára 2018 oslávi 25. výročie svojho vzniku

Rozdeleniu Česko-Slovenska predchádzalo v rokoch 1990-1992 množstvo stretnutí a rokovaní československých, českých aj slovenských politikov i štátnych inštitúcií.

VIDEO: Toto sú VÝZNAMNÉ UDALOSTI v ére samostatnosti SR

Pozrite si prehľad najvýznamnejších udalostí, ktoré formovali tvár samostatnej Slovenskej republiky. ,aktualizované 

NBS vydá zberateľskú mincu k 25. výročiu vzniku SR

Strieborné zberateľské mince sú vyrobené v bežnom vyhotovení aj vo vyhotovení proof.