Československé výročia 2018

BUDAJ: Beneš bol spojencom Sovietov a hlavným aktérom februára 1948

Po päťdesiatich rokoch totalít budujeme 25 rokov právny štát a stále sa to len učíme. Dôkazom sú kauzy Remiáša, Gauliedera a aj aktuálna Jána Kuciaka, povedal v TABLET.TV poslanec Ján Budaj.

Februárové udalosti spred 70 rokov boli v okrese Brezno pokojné

Pracujúci vyjadrili jednoznačnú podporu politike Komunistickej strany účasťou v manifestačnom generálnom štrajku 24. februára. Tvrdia to dobové materiály, ktoré hodnotia vtedajšie pohnuté obdobie.

Londák: Pre Západ bol február 1948 logickým zavŕšením procesu

M. Londák zo SAV tiež uviedol, že ak komunistický prevrat v Československu Západ v danom období z nejakého dôvodu trápil, tak to bolo vlastne len z obavy šírenia komunizmu.

Pithart v diskusii s Čarnogurským: Rozpad federácie Čechov prekvapil

Pithart sa domnieva, že Česi síce mali Slovákov vždy radi, zároveň sa na nich ale pozerali s nadhľadom staršieho brata.

Medzinárodná výtvarná súťaž priblíži spoločné korene Čechov a Slovákov

Inšpiráciou pre zorganizovanie výtvarnej súťaže bol nielen príbeh solúnskych bratov, ale aj storočnica vzniku prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov.

SNM: Na Slovensku a v Česku vystavia Pittsburskú i Mníchovskú dohodu

Dokumenty budú prezentované v Bratislave a Prahe na Česko-slovenskej / Slovensko-českej výstave, ktorú pripravujú národné múzeá pri príležitosti 100.výročia vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov.

A.Danko: Udalosti februára 1948 oslabili po vojne postavenie Slovenska

Predseda slovenského parlamentu pripomenul, že vo februári 1948 sa začali sa perzekúcie, predstavitelia Demokratickej strany boli odstránení z funkcií bez akejkoľvek politickej a právnej legitimity.

Pred 130 rokmi zomrel jeden z otcov modernej slovenčiny J. M. Hurban

Z pohľadu historického vývinu a potrieb slovenskej spoločnosti Jozef Miloslav Hurban ako prvý zo skupiny štúrovcov v roku 1837 ideovo sformuloval myšlienku svojbytnosti Slovákov.

Prezidenti Rakúska a SR spustili nové umelecké vlakové spojenie

Netradičná galéria súčasného umenia bude do novembra premávať v pravidelnom vlakovom spojení medzi viedenskou a bratislavskou hlavnou stanicou jedenásťkrát denne.

Prezident Andrej Kiska odcestoval na oficiálnu návštevu Rakúska

V Hofburgu - sídle rakúskeho prezidenta, budú Kiska a Van der Bellen následne diskutovať o prehlbovaní a upevňovaní vzťahov medzi oboma krajinami.

M. Musil: Štefánika si ctia v mnohých krajinách sveta

Hosťom Pavla Demeša v relácii SVET Tu a teraz je historik, diplomat a cestovateľ Miroslav Musil, s ktorým pripravil ďalší zo série rozhovorov na tému osmičkových výročí.

Pred 245 rokmi vydala Mária Terézia nariadenie o Rómoch

Reforma vychádzala z osvieteneckej myšlienky, že základom bohatstva štátu je zdravý usilovne pracujúci ľud.

Miroslav Lajčák pokrstil publikáciu Svedectvá a príbehy

Publikácia je súborom spomienok a svedectiev 58 predstaviteľov a spolutvorcov formujúcej sa samostatnej zahraničnej služby SR.

Pred 25 rokmi zákon o menovej odluke zaviedol slovenskú korunu

Na obdobie prechodného používania československej koruny bol zriadený menový výbor, ktorý bol tvorený zástupcami obidvoch centrálnych bánk.

KAVIAREŇ NA PATRÓNKE: SIKORA o roku 1968 a o tom, čo mu predchádzalo

Pozývame vás do Kaviarne na Patrónke. Sledujte reláciu Róberta Kotiana a jeho hostí.

Pred 25 rokmi sa Slováci začali skladať na národný poklad

Ľudia okrem finančnej hotovosti venovali na národný poklad rôzne predmety z drahých kovov i umelecké diela.

Rusíni majú výhrady k vládnemu návrhu riešenia nefunkčných obcí

Vládna novela má umožniť pričlenenie obce, ktorá po dvoch po sebe idúcich komunálnych voľbách nemá obecné zastupiteľstvo ani starostu, k susediacej obci, ktorá sa nachádza v tom istom okrese, ak s ...

RTVS predstaví Jánošíka vo všetkých filmových podobách

V predvečer výročia v stredu 24. januára uvedie Jednotka o 20.30 h dve časti historickej fresky Paľa Bielika Jánošík a postupne i ďalšie filmy o chýrnom zbojníkovi.

Francúzske veľvyslanectvo sa zapojí do osláv 100. výročia vzniku ČSR

Cieľom je pripomenúť aktívnu podporu Francúzska demokratickým a liberálnym ambíciám slovenského a českého národa, ktoré vyústili vo vznik Československej národnej rady v roku 1916 v Paríži.

KOSATÍK:Česi a Slováci nemali nikdy v histórii lepšie vzťahy ako teraz

Obdobie založenia Československa a takzvanú prvú republiku v období 1918-38 si podľa českého spisovateľa a historika viac pripomínajú v Česku.