Ekonomika

Šéf Euroskupiny Centeno verí, že Taliansko sa s EK dohodne na rozpočte

Taliansko v pondelok odpovedalo EK, že trvá na svojom návrhu rozpočtu na rok 2019, ktorý porušuje fiškálne pravidlá EÚ. Prisľúbilo však, že v nasledujúcich rokoch už deficit nebude nafukovať.

Spoločnosť Východoslovenská energetika upozorňuje na nekalé praktiky

Každý odberateľ má byť informovaný o možnosti odstúpenia od zmluvy a má mať k dispozícii príslušné tlačivá súvisiace s odstúpením a samotnú zmluvu o združenej dodávke.

Európske akciové trhy na začiatku nového týždňa oslabili

V pondelok podvečer sa v strate nachádzala aj Wall Street v výnimkou technologických akcií.

Prijímajú sa opatrenia v súvislosti s preclievaním tovaru z Ázie

Podľa hovorkyne finančnej správy Ivany Skokanovej colný sadzobník obsahuje 10.000 položiek a finančná správa sa primárne zameriava na oblasti, na ktoré upozorňuje OLAF.

SaS: Chceme, aby ľudia platili za elektrinu menej, P. Žiga je proti

Cieľom opatrení SaS podľa Karola Galeka je, aby priemerná domácnosť v SR ušetrila v cenách elektriny asi 80 eur.

Nemecký BASF a ruský Noriľsk Nikeľ budú vyrábať batériové komponenty

Výroba batériových komponentov sa začne koncom roku 2020. Ročne budú stačiť pre 300.000 áut s elektrickým pohonom. BASF však s vlastnou výrobou batérií nepočíta.

Kurz eura klesol na 1,1477 USD/EUR

Zdá sa, že spor okolo rozpočtu medzi talianskou vládou a EK by mohol eskalovať. Rím sa snaží obhajovať svoje rozpočtové plány, ktoré počítajú s vyšším deficitom.

ZSSK spúšťa ostrú prevádzku mobilnej aplikácie a internetového predaja

V prípade mobilnej aplikácie ide podľa spoločnosti o prvú fázu prevádzky. Pri internetovom obchode bude cestujúcim k dispozícii duálna prevádzka e-shopu.

Washington chce získať v irackom energetickom tendri väčšinu pre GE

V Iraku ide konkrétne o vybudovanie elektrárenských kapacít s ročným výkonom 11 gigawattov. Irak ich bude v nasledujúcich rokoch potrebovať v súvislosti s obnovou krajiny.

Belgicko sa zrejme rozhodlo pre nákup amerických stíhačiek F-35

Nákup amerických stíhačiek piatej generácie, ktoré nahradia starnúcu flotilu lietadiel F-16, pôjde na úkor európskych bojových lietadiel typu Typhoon.

ZMOS podľa poskytovateľov sociálnych služieb diskriminuje občanov

Podľa APSS mnohé obce si od januára 2018 neplnia voči občanom u neverejných poskytovateľov finančné povinnosti vyplývajúce zo zákona o sociálnych službách.

Kurilla: Ekonomický rast by mal byť v symbióze so životným prostredím

V najbližšom období by sa podľa neho SR mala zameriavať na udržateľný model, ktorý bude mať dlhodobý charakter a nebude na úkor životného prostredia.

Conte: Neexistuje možnosť italexitu, ani možnosť vystúpenia z eurozóny

Conte sa snažil obhájiť návrh rozpočtu na budúci rok, ktorý EK ostro skritizovala pre vysoké výdavky a deficit.

Prebytok bežného účtu platobnej bilancie Grécka klesol na 1,5 mld. eur

Prebytok bežného účtu platobnej bilancie v auguste 2018 klesol na 1,5 miliardy eur po 1,8 miliardy eur v rovnakom mesiaci vlani, uviedla grécka centrálna banka.

Agrorezort: Vzťahy dodávateľov a odberateľov potravín budú férovejšie

Nová právna úprava prinesie elimináciu skrytých poplatkov, skrátenie lehoty splatnosti faktúr, možnosť predkladania anonymných podnetov, ale aj lepšiu kontrolu či prísnejšie sankcie.,aktualizované 

A. Babiš odmietol privatizáciu ČD Carga, o ktorej hovoril minister Ťok

Privatizáciu nákladnej železničnej spoločnosti nechcú ani koaliční partneri, sociálni demokrati. Dopravca ČD Cargo je dcérskou spoločnosťou štátnych Českých dráh.

Slovensko dosiahlo vlani historicky najnižší deficit 0,78 % HDP

Ako ďalej informovalo ministerstvo financií, výsledky hospodárenia Slovenskej republiky sa z roka na rok zlepšujú.,aktualizované 

Opozícia má výhrady k rekreačným poukazom, poslanci SNS ich odmietajú

Poslanci SNS navrhujú, aby poukazy boli povinné pre firmy, ktoré majú nad 49 zamestnancov. Taktiež majú na ne mať nárok zamestnanci, ktorí sú vo firme aspoň 24 mesiacov.

EK dostala od talianskej vlády odpovede týkajúce sa rozpočtu

EK po predložení návrhu talianskeho rozpočtu ostro skritizovala Rím. Vláda počíta s deficitom na úrovni 2,4 % hrubého domáceho produktu (HDP).