Ekonomika

Žiaden člen OPEC by nemal prevziať podiel iného člena na exporte ropy

Iránsky vyslanec vo viedenskom sídle OPEC Kázem Gharíbábádí vyzval generálneho tajomníka organizácie Mohammeda Barkinda, aby kartel udržal mimo politiky.

Talianska vláda v septembri spustí plán bezpečnosti infraštruktúry

Giorgetti uviedol, že plán bude zahŕňať diaľnice, mosty a viadukty, ale aj verejné budovy, ako sú školy. Dodal, že pôjde o bezprecedentnú operáciu s obrovskými investíciami do verejných prác.

Čínsky regulátor vyzval banky na podporu investícií do infraštruktúry

Čínska banková a poisťovacia regulačná komisia vyzvala inštitúcie, aby zvýšili podiel strednodobých a dlhodobých pôžičiek a zabránili tak vzniku napätej situácie u klientov.

Poľnohospodári pozbierali doposiaľ 90 % hustosiatych obilnín

Žatva sa presúva do vyššie položených oblastí. Súčasný stav porastov kukuríc a tempo nástupu zberu silážnych kukuríc napovedajú pokles úrod oproti dostupným odhadom.

Venezuela devalvovala svoju menu približne o 95 %

Prezident tiež prikázal naviazať nový bolívar na kryptomenu petro a zvýšiť dane. Chce tak dostať Venezuelu, člena Organizácie krajín vyvážajúcich ropu, z obrovských problémov.

Nový Zéland zakázal predaj domov cudzincom kvôli domácim obyvateľom

Nový Zéland zápasí v posledných rokoch s nedostatkom cenovo dostupných domov a bytov. Spôsobila to kombinácia viacerých faktorov, ako nízke úrokové sadzby, obmedzený počet nehnuteľností a imigrácia.

Do pondelka večera nie je možný vjazd nákladných áut do Maďarska

Polícia žiada vodičov nákladných vozidiel, ktorí smerujú do Maďarska cez Bratislavu, aby zostali stáť na najbližšom možnom parkovisku.

Dosiahnutie ekonomického prospechu z ekoinovácií je beh na dlhé trate

Na Slovensku vo všeobecnosti chýba strategický rámec pre inovácie, čo negatívne ovplyvňuje inovačnú aktivitu slovenských firiem.

Volkswagen dosiahol v júli dvojciferný nárast predaja

VW v júli predal 908.200 vozidiel, o 10,6 % viac ako rovnakom mesiaci minulého roka 2017.

Ceny ropy v piatok vzrástli, ale za celý týždeň klesli

Investori majú najväčšie obavy z poklesu dopytu po rope v Číne, ak sa tempo jej hospodárskeho rastu spomalí. Čína je totiž druhým najväčším svetovým spotrebiteľom ropy, po USA.

Investori majú na Slovensku záujem začať projekty aj v brownfieldoch

Firmy sa do budúcna pozerajú aj na staršie priestory v štandarde A. Investor síce prechádza z brownfieldu do vyššieho štandardu, ale ak sú blízko závodu, klesá logistické riziko.

Transparentný účet ponúkajú zatiaľ iba dve banky

Transparentný účet je štandardný bankový účet, ktorý je zverejnený na špeciálnej stránke pre nahliadnutie verejnosti.

Bratislavské letisko chce postaviť nové parkoviská a aj parkovací dom

Nové parkovisko s 347 parkovacími miestami plánujú podľa predloženého zámeru vybudovať na Ivanskej ceste v tesnej blízkosti letiska a budovy štátneho podniku Letové prevádzkové služby SR.

Nemecké spolkové krajiny odhadujú škody na úrode 3 miliardy eur

Straty by mal posúdiť vládny kabinet a rozhodnúť, či tento rok ide o škody celoštátneho rozsahu. Takéto stanovisko treba na to, aby pomoc sektoru poskytla aj spolková vláda.

V Nemecku platia mýto za nákladné autá na všetkých spolkových cestách

Najnovšie opatrenie by malo priniesť viac prostriedkov do spolkového dopravného investičného fondu. Z neho sa financuje údržba a výstavba cestnej infraštruktúry.

Samosprávy môžu v súťaži získať vyradené autá z vozového parku ÚVO

Podľa predsedu ÚVO Miroslava Hliváka stačí, aby samosprávy, ktoré o tieto autá prejavia záujem, uviedli, prečo ich chcú získať.

Na Slovensku počas leta klesá spotreba elektriny

V priemere v krajinách EÚ počas leta jeden obyvateľ spotrebuje len nepatrne viac ako na Slovensku.

Agentúry znížili rating Turecka hlbšie do špekulatívneho pásma

Standard & Poor's (S&P) zhoršila rating dlhodobých záväzkov Turecka z BB- na B+, pričom ponechala ratingu stabilný výhľad. Moody's znížila svoj rating z Ba2 na Ba3 s negatívnym výhľadom.

Americká akciová burza dosahuje rast napriek zložitej situácii

Dow Jones Industrial Average (DJIA) hlavný index americkej burzy v piatok vzrástol o 0,43 % na 25.669,32 bodu. Vo štvrtok dosiahol prírastok až 1,5 %.