Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Ekonomika

Deficit má klesať, zmeny čakajú daňový aj sociálny systém

Ilustračné foto Foto: TASR

Rozpočtový cieľ deficitu na úrovni 1,93 % HDP zostal na tento rok zachovaný.

Bratislava 29. apríla (TASR) - Znižovanie deficitu, zmeny v daňovom systéme, zvyšovanie platov učiteľov a zlepšovanie zdravotnej starostlivosti - to sú niektoré z opatrení, ktoré by chcela nová vláda strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a #Sieť zrealizovať v najbližších rokoch.

Zhrnuté sú v Národnom programe reforiem (NPR) Slovenskej republiky 2016, ktorý schválila vláda na dnešnom zasadnutí. Kabinetu ho predložil rezort financií pod vedením Petra Kažimíra (Smer-SD). Následne ho vláda pošle aj Európskej komisii do Bruselu.

Program reforiem popisuje štrukturálne opatrenia, ktoré kabinet plánuje uskutočniť najmä v najbližších dvoch rokoch. Okrem iného počíta s postupným znižovaním deficitu verejnej správy na 1,29 % hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2017, 0,44 % HDP v roku 2018 a dosiahnutie rozpočtového prebytku 0,16 % HDP v roku 2019.

"Novým nástrojom pre dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu, ako aj pre zvýšenie hodnoty za peniaze je hodnotenie efektívnosti verejných výdavkov,"
priblížil rezort financií v dokumente.

Vláda chce tiež prijať viaceré zmeny v daňovom systéme a ďalej zlepšiť efektívnosť výberu daní. Daň z príjmov právnických osôb sa zníži na 21 % a od roku 2018 sa zruší inštitút daňovej licencie.

"Zmeny v školstve sa zameriavajú na zvyšovanie atraktivity učiteľského povolania zvyšovaním platov učiteľov," pokračuje ministerstvo financií. Rozšíria sa tiež kapacity materských škôl, podporí sa propagácia duálneho vzdelávania a začleňovania marginalizovaných komunít. "Vo vysokom školstve sa plánuje inštitucionálna reforma Akreditačnej komisie a zmeny v systéme financovania," avizuje dokument.

V najbližších štyroch rokoch sa má podporou hospodárskeho rastu vytvoriť na trhu práce 100.000 nových pracovných miest. "Sprísnia sa podmienky pri poskytovaní sociálnych dávok na aktiváciu ľudí bez práce," uvádza sa ďalej v NPR. Plánuje sa tiež upraviť valorizácia dôchodkov v priebežnom dôchodkovom systéme pri zachovaní dlhodobej udržatelnosti verejných financií a vytvorí sa možnosť programového výberu v 2. dôchodkovom pilieri.

Viaceré opatrenia budú zamerané na zlepšenie zdravotnej starostlivosti. "Začne postupná centralizácia obstarávania štátnych nemocníc na úrovni ministerstva zdravotníctva a zverejňovanie porovnávacích cenníkov," opísal rezort financií. V záujme vyššej efektívnosti riadenia štátnych nemocníc budú tiež prijaté nové pravidlá obstarávania zdravotníckej techniky s využitím cenových benchmarkov a povinné externé finančné audity.

"Zefektívňovanie súdnictva bude prebiehať najmä špecializáciou súdnej sústavy a sudcov, zvýšením kompetencií vyšších súdnych úradníkov a revíziou Občianskeho súdneho poriadku, rekodifikáciou civilného procesu,"
vymenúva program reforiem. Transparentnosť sa má zvýšiť prijatím účinného protischránkového zákona a zverejňovaním informácií o hospodárení štátnych firiem a rozhodovaní samospráv.

Hlavnými opatreniami v doprave budú výstavba úsekov diaľnic a rýchlostných ciest a výstavba, obnova a údržba ciest I. triedy. "Dopravné priority budú po prvýkrát určené podľa národného multimodálneho dopravného modelu," zdôraznil rezort financií.

V rámci reformy verejnej správy sa má ďalej zjednodušiť poskytovanie služieb občanom zabezpečovaných štátom. V tejto súvislosti bude pokračovať otváranie približne 30 klientskych centier pre styk miestnej a špecializovanej štátnej správy s verejnosťou.

Financovanie opatrení zhrnutých v Národnom programe reforiem sa podľa ministerstva financií zabezpečí v rámci stanovených limitov výdavkov a počtu zamestnancov jednotlivých kapitol štátneho rozpočtu.

V roku 2019 by mal byť rozpočet v prebytku 0,16 % HDP

Deficit verejných financií by mal v tomto roku dosiahnuť 1,93 % hrubého domáceho produktu (HDP). V rokoch 2017 až 2019 sa potom očakáva postupné znižovanie schodku na 1,29 % v roku 2017, 0,44 % v roku 2018 a napokon dosiahnutie prebytku na úrovni 0,16 % v roku 2019. Konštatuje to Ministerstvo financií (MF) SR v Programe stability na roky 2016 až 2019, ktorý dnes schválila vláda. Program sa každoročne do konca apríla posiela Európskej komisii do Bruselu.

"Oproti rozpočtu verejnej správy na roky 2016 až 2018 dochádza k zmene pôvodne ambiciózne nastavených schodkov, ktoré sa zvyšujú približne o 0,9 percentuálneho bodu (p.b.) v budúcom roku a o 0,4 p.b. v roku 2018," uvádza rezort financií.

Rozpočtový cieľ deficitu na úrovni 1,93 % HDP zostal na tento rok zachovaný. "K naplneniu pôvodného rozpočtového cieľa môžu prispieť vyššie daňové a odvodové príjmy z pokračujúcej efektívnosti výberu, ako aj aktívne riadenie výdavkov, ktoré má vláda k dispozícii," priblížilo ministerstvo. Podľa priebežného monitoringu vývoja hospodárenia verejnej správy by však deficit mohol dosiahnuť 2,13 % HDP, keď by ho mohli navýšiť kľúčové vládne investície.

Dočasný charakter viacerých výdavkov a prognózovaný výber daní v scenári nezmenených politík umožňujú podľa rezortu financií v budúcom roku pokles deficitu na 0,9 % HDP. Dodatočný fiškálny priestor vo výške 0,4 % HDP však bude využitý predovšetkým na priority novej vlády v oblasti znižovania korporátnych daní a investičných výdavkov spojených s prípravou strategického priemyselného parku pri Nitre a bratislavského obchvatu.

Predkladané rozpočtové ciele sú podľa MF v súlade s európskymi a národnými fiškálnymi pravidlami. "Nevýrazná odchýlka od plnenia konsolidačných požiadaviek identifikovaná v roku 2015 je kompenzovaná výraznejším než požadovaným poklesom štrukturálneho salda v roku 2016," priblížil rezort financií. V roku 2019 by mal štrukturálny deficit dosiahnuť úroveň 0,5 % HDP, čím SR splní svoj strednodobý rozpočtový cieľ podľa európskych pravidiel.

Program stability spomína aj nový nástroj, vďaka ktorému sa má dosiahnuť vyrovnaný rozpočet a zefektívniť čerpanie verejných výdavkov. Už v tomto roku by sa mala uskutočniť revízia výdavkov zameraná na zdravotníctvo, dopravu a informatizáciu verejnej správy, ktoré spolu predstavujú 40 % výdavkov verejnej správy.

Hrubý verejný dlh by mal podľa programu klesnúť pod 50 % HDP do konca roka 2019. "Vzhľadom na predpokladaný rýchlejší rast ekonomiky, oživenie rastu cien, a očakávaný prebytok hospodárenia verejnej správy, bude dlh v roku 2019 smerovať pod najnižšie sankčné pásmo daného roku vo výške 48 % HDP," avizuje MF SR.