Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Ekonomika

AESP: Snahu nahradiť gastrolístky príspevkom hodnotíme ako krátkozrakú

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk/JD

Opozícia je presvedčená, že gastrolístky v súčasnosti zamestnanci viac využívajú na zaplatenie rodinného nákupu potravín v supermarkete ako na zaplatenie obeda v reštaurácii.

Bratislava 26. júna (TASR) - Návrh opozičných poslancov nahradiť stravné lístky finančným príspevkom hodnotí Asociácia emitentov stravovacích poukážok (AESP) ako krátkozrakú iniciatívu, ktorá je navyše súčasťou predvolebného zviditeľňovania sa. Uviedol to v reakcii predseda AESP Štefan Petrík.

Schválenie takejto zmeny môže podľa AESP viesť k zhoršeniu zdravotného stavu ľudí. Podľa štúdií by ľudia finančný príspevok na stravovanie využívali aj na iné účely, ako je nákup alkoholu či cigariet.

Stravné lístky neslúžia len na prilepšenie pre zamestnancov. Sú účelovo viazané na nákup stravy, vďaka čomu vie štát zabezpečiť, že príspevok zamestnávateľa bude použitý práve na stravovanie. Existuje tak kontrola nad stravovaním zamestnancov, a tým aj ich zdravotným stavom.

Petrík pripomenul, že stravovacie poukážky sa používajú v 42 štátoch sveta. Táto forma zabezpečenia stravovania sa vo svete využíva už vyše 50 rokov a ešte ani jeden štát nepristúpil k tomu, že by ju zrušil. "Je totiž výhodná pre všetky zúčastnené strany - zamestnávateľov, zamestnancov aj štát. Dokazujú to štúdie renomovaných medzinárodných organizácií, ako sú Svetová zdravotnícka organizácia či Medzinárodná organizácia práce," podčiarkol Petrík.

Snahy opozície na zavedenie finančného príspevku namiesto gastrolístkov sa nepáčia ani Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR. "Obávame sa, že finančný príspevok, ktorý navrhuje zaviesť skupina opozičných poslancov (I. Matovič, E. Jurinová, M. Fecko, J. Viskupič, M. Kadúc a J. Droba), sa minie účelu, ktorým je stravovanie zamestnancov. To sa neskôr môže negatívne odraziť na ich zdravotnom stave, znížení pracovných výkonoch a v konečnom dôsledku na zvýšení nákladov pre zamestnávateľov, napríklad z dôvodu vyššieho čerpania práceneschopnosti zamestnancami," vysvetlil generálny sekretár AZZZ SR Oto Nevický.

"Rovnako sa obávame, že administratíva na strane zamestnávateľov neklesne, naopak, v súvislosti so zavedením novej možnosti poskytnutia finančného príspevku ešte stúpne. Možnosť výberu prináša aj nové nároky na mzdové účtovníčky, mzdový softvér a ďalšie veci," dodal Nevický.

Zamestnanci by mali dostávať buď stravné poukážky, alebo im zamestnávateľ vyplatí tú istú sumu ako finančný príspevok. S takýmto návrhom prišli opoziční poslanci na záver ôsmeho rokovacieho dňa 53. schôdze Národnej rady (NR) SR.

Opozícia je presvedčená, že gastrolístky v súčasnosti zamestnanci viac využívajú na zaplatenie rodinného nákupu potravín v supermarkete ako na zaplatenie obeda v reštaurácii. Tiež sú presvedčení, že predajne potravín často robia s takouto formou platby obštrukcie, keďže povoľujú platbu stravovacími poukážkami za jeden nákup len do určitej hodnoty. "Pre bežného človeka tento systém neprináša žiadne uľahčenie života," tvrdia poslanci.