Ekonomika

Tohtoročný Agrokomplex zaujal počtom diskusií a programom pre rodiny

TASR, 20. augusta 2017 18:39

Národná výstava hospodárskych zvierat predstavila chov zvierat na Slovensku, novinkou bola prezentácia nového plemena slovenská dojná ovca. 

Na snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (druhá zľava) a predseda vlády SR Robert Fico (druhý sprava) počas slávnostného otvorenia výstavy Agrokomplex v Nitre 17. augusta 2017. Foto: TASR - Henrich Mišovič
Nitra 20. augusta (TASR) – Celkovo 605 vystavovateľov z 12 krajín sa predstavilo na 44. ročníku medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex, ktorá sa dnes skončila na Národnom výstavisku v Nitre. Súčasťou štvordňovej výstavy bol 12. ročník Národnej výstavy hospodárskych zvierat.

Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík zhodnotil počas výstavy tohtoročnú žatvu, ktorá sa pomaly končí. Pozberaných je 90 % plôch hustosiatych obilnín a 96 % repky. „Žatva sa začala s dvojtýždňovým predstihom a mala svoje špecifiká. Tie súviseli s jarnými mrazmi a pokračovali dlhodobým suchom, takže výsledky na seba nenechali dlho čakať. Obilie vykáže produkciu na úrovni 2,5 milióna ton, naša potreba je 1,5 milióna ton, čiže prekrývame našu potrebu tak na potravinárske, ako aj kŕmne účely. Realizačné ceny medziročne výrazne nevzrástli, takže k spokojnosti máme ďaleko,“ povedal Semančík. Odhady úrod jesenných plodín, ako sú kukurica, cukrová repa, zemiaky a slnečnica, vykazujú nižšiu produkciu od 20 do 30 %.

Tohtoročný Agrokomplex sa podľa organizátorov odlišoval od predchádzajúcich ročníkov nebývalým počtom odborných diskusných stolov, aj programom pre celé rodiny. Interaktívny pavilón F bol venovaný expozícii slovenského vidieka v minulosti a dnes. Cieľom bolo spoznávanie Slovenska zaujímavou hravou formou pre deti. Národná výstava hospodárskych zvierat predstavila chov zvierat na Slovensku, novinkou bola prezentácia nového plemena slovenská dojná ovca. 

Voľná plocha bola už tradične zameraná na poľnohospodársku techniku, ktorú dopĺňala expozícia orientovaná na spoznávanie práce na poli, chov zvierat a výslednú potravinu na pulte v obchode. Rastlinná výroba bola prezentovaná na výstavných políčkach výstavami Dni poľa a Zelenina, ovocie roka. Najlepšie slovenské potraviny ocenené Značkou kvality mohli návštevníci ochutnať v pavilóne M1, kde sa konali aj Farmárske trhy.

Cukrárom sa podarilo vytvoriť slovenský rekord vo výrobe cupcakov, keď za dve hodiny a 11 minút vyrobili celkovo 2017 týchto minitortičiek a v priebehu jednej hodiny bolo vyzdobených 896 cupcakov.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 17:06

Konkurencia stavebných firiem v ČR tlačí ceny v tendroch dolu
Vďaka tomu klesá ich ponúkaná realizačná cena až o 45 %. Štát tak môže na cestnú infraštruktúru výrazne znížiť výdavky.

sk
včera 15:55

Agentúra Mood's znížila rating Veľkej Británie na stupeň Aa2
Rozhodnutie odôvodnila tým, že sa vyhliadky britských štátnych financií výrazne zhoršili.

sk
včera 15:05

Trenčín bude mať integrované osvetlenie. V Európe ho má len Budapešť
Na zrekonštruovanom Mierovom námestí budú stĺpy imitovať stromy a okrem osvetlenia ponúknu Trenčanom niekoľko ďalších funkcií.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac