< sekcia Ekonomika

Na Slovensku počas leta klesá spotreba elektriny

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

V priemere v krajinách EÚ počas leta jeden obyvateľ spotrebuje len nepatrne viac ako na Slovensku.

Bratislava 18. augusta (TASR) - Na Slovensku klesá spotreba elektriny počas letných mesiacov oproti priemernému mesiacu približne o 5,5 %, v Česku o takmer 12 %. Vyplýva to z analýzy UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

"Miernejší pokles spotreby elektriny na Slovensku oproti Česku sa dá z veľkej časti vysvetliť poveternostnými podmienkami. Slovensko vykazuje viac ako dvojnásobný počet chladiacich tzv. stupňo-dní v porovnaní s Českom (53 oproti 20)," vysvetlil analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák.

Počet domácností, ktoré sú nedostatočne komfortne chladené, je podľa Koršňáka v oboch krajinách porovnateľný a v porovnaní s priemerom EÚ len mierne nadpriemerný ((21 % SR, resp. 21,8 % ČR).

V absolútnom vyjadrení spotrebujú podľa neho v prepočte na jedného obyvateľa počas leta obe krajiny porovnateľné množstvo elektriny, Slovensko 397 kilowatthodín (kWh) za mesiac, Česko 430 kWh za mesiac. "V priemere v krajinách EÚ počas leta jeden obyvateľ spotrebuje len nepatrne viac – 442 kWh za mesiac," dodal.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.