< sekcia Ekonomika

Odbory odmietli ponuku Škody Auto na zvýšenie platov

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Odborári minulý týždeň uviedli, že sa začínajú pripravovať na prípadný predĺžený štrajk.

Praha 21. februára (TASR) - Odbory odmietli ponuku Škody Auto na zvýšenie platov.

Odborári minulý týždeň uviedli, že sa začínajú pripravovať na prípadný predĺžený štrajk. Česká ekonomika rýchlo rastie a nezamestnanosť v krajine padla na najnižšiu úroveň za 20 rokov, čo podporuje rast platov, ktoré prudko stúpajú naprieč odvetviami. To zvyšuje tlak na zamestnávateľov.

Volkswagen, ktorý je materským koncernom Škody, sa v Nemecku dohodol na zvýšení platov pre približne 120.000 zamestnancov od mája o 4,3 % a vyriešil tak spor, ktorý viedol k prvému štrajku od roku 2004.

Podľa českých médií Škoda ponúkla svojim pracovníkom zvýšenie miezd o 15 % v priebehu 27 mesiacov. Odbory ponuku odmietli a tlačia na manažment, aby prestal presadzovať nový systém pracovných zmien. Taktiež sú proti tomu diskutovať o dohode, ktorá by sa týkala takého dlhého obdobia zvyšovania platov. "V opačnom prípade nemáme o čom rokovať," uviedli odbory vo vyhlásení.

Odborári však vo svojom vyhlásení nespomínali štrajk. Rokovania by mali pokračovať na budúci týždeň v utorok (27. 2.).

Škoda je druhou najziskovejšou značkou Volkswagenu z hľadiska prevádzkovej marže. Jej predaj vlani vzrástol o 6,6 % na rekordných 1,2 milióna vozidiel.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.