Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech
< sekcia Ekonomika

Banka pre medzinárodné zúčtovanie sa obáva novej finančnej krízy

Ilustračná foto Foto: FOTO TASR/AP

Tá by mohla byť dôsledkom dlhodobo uvoľnenej menovej politiky.

Berlín 20. októbra (TASR) - Hlavný ekonóm Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) Claudio Borio varuje pred novou finančnou krízou. Tá by mohla byť dôsledkom dlhodobo uvoľnenej menovej politiky. Informovala o tom agentúra Reuters.

"V princípe vidíme riziko, že aktuálna menová politika z globálnej perspektívy ohrozuje finančnú stabilitu," uviedol Borio, ktorý vedie oddelenie BIS pre ekonomiku a menovú politiku v rozhovore pre nemecký denník Welt. "Zdá sa, že úroveň úrokových sadzieb je po celom svete príliš nízka, aby mohla dlhodobo zabezpečiť cenovú a finančnú stabilitu," upozornil Borio. Podľa neho situácia na trhoch je podobná ako pred finančnou krízou v roku 2008. Riziko nafukovania nebezpečných bublín existuje v rozvíjajúcich sa aj v rozvinutých krajinách.

"Objem úverov prudko vzrástol, čo často sprevádza výrazné zvýšenie cien nehnuteľností," popísal Borio klasickú nerovnováhu, ktorú aktuálne možno pozorovať v niektorých štátoch. V priemyselných krajinách, ktoré výrazne zasiahla predchádzajúca kríza, existuje ešte ďalší fenomén. "Rizikový apetít sa od istého času vydal opačnými smermi. Zatiaľ čo na finančných trhoch sa ešte do nedávna podstupovali vysoké riziká, v reálnej ekonomike vidíme opačný vývoj." Manažéri používajú lacné peniaze radšej na prevzatia a spätný výkup akcií ako na investície. "To je jasný signál, že niečo nie je v poriadku," myslí si Borio.