Ekonomika

Bezdymové cigarety sa už predávajú aj u nás, majú obmedziť škodliviny

TASR, 13. septembra 2017 13:17

Konečnému produktu predchádzal dlhoročný výskum.

Bezdymový tabakový výrobok Iqos. Foto: Phillip Morris
Bratislava 13. septembra (TASR) - Novela zákona o spotrebnej dani účinná od mája tohto roka pamätá aj na tzv. bezdymové tabakové výrobky (BTV). Ide o výrobky, ktoré zahriatím tabakovej náplne vytvárajú aerosól, ktorý nahrádza dym, produkt klasickej cigarety.

V súlade s platnou slovenskou legislatívou uviedla na slovenský trh BTV ako prvá spoločnosť Philip Morris International výrobok IQOS. Ako povedali dnes v Bratislave na stretnutí s novinármi predstavitelia spoločnosti, tento produkt znižuje úroveň škodlivých a potenciálne škodlivých látok v priemere o 90 až 95 % v porovnaní s dymom zo štandardnej referenčnej cigarety vytvorenej pre výskumné účely, avšak pri zachovaní nikotínu. Doterajšie vedecké štúdie podľa nich potvrdzujú, že takýto bezdymový výrobok predstavuje pravdepodobne menšie riziko škodlivosti ako fajčenie cigariet. Doteraz ho uviedli v 28 krajinách a z klasických cigariet prešli na bezdymový tabakový výrobok vo svete 3 milióny fajčiarov.
Bezdymový tabakový výrobok Iqos. Foto: Phillip Morris

Konečnému produktu, ako dnes uviedli predstavitelia PMI, predchádzal dlhoročný výskum a celkové investície spoločnosti na tento účel predstavujú 3 miliardy USD (2,51 miliardy eur). Na výskume sa podieľalo viac ako 430 vedeckých pracovníkov a expertov vo výskumných centrách vo Švajčiarsku a Singapure. Spoločnosti bolo udelených 2350 patentov a v súčasnosti má podaných viac ako 3750 patentových žiadostí súvisiacich s bezdymovými výrobkami. PMI plánuje v blízkom období investovať viac ako 1,5 miliardy USD do nových výrobných kapacít na bezdymové tabakové náplne HEETS. Investície budú rozdelené na vybudovanie nových závodov v Nemecku a Taliansku a na transformáciu existujúcich tovární na cigarety v Rumunsku a Grécku.

Na použitie týchto výrobkov si konzument musí zakúpiť elektronické zahrievacie zariadenie, ktoré BTV zohreje na určitú teplotu, pri ktorej ešte nedochádza k horeniu. Práve pri horení pritom vzniká najviac škodlivín, upozornili zástupcovia PMI.

Podľa informácií finančnej správy spotrebiteľské balenie BTV na slovenskom trhu by malo obsahovať 20 kusov tabakových roliek, prípadne kapsúl, obdobne ako cigarety. Musí byť na ňom uvedený údaj o  celkovej hmotnosti a o hmotnosti tabaku v tomto výrobku vyjadrený v gramoch. Označené bude kontrolnou známkou so znakom BTV. Tieto výrobky sú zdaňované rovnako ako tabakové výrobky.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 16:26

Kauza fipronilových vajec vyústila do memoranda pre všetky krajiny EÚ
Ministri členských krajín sa sústredili na otázku, kde sa stala chyba, že infikované vajcia a produkty z nich boli objavené v 26 z 28 krajín únie.

sk
dnes 16:05

Slovenská ekonomika by mala v tomto roku vzrásť o 3,3 % a zrýchľovať
Hlavným zdrojom rastu by mal byť podľa NBS export, prorastovo však bude pôsobiť aj súkromná spotreba a v ďalších rokoch zrejme aj investície.

sk
dnes 15:39

Nezaradení poslanci chcú zrovnoprávnenie platov v oboch sektoroch
Podľa návrhu poslancov by sa najnižšia tabuľková trieda začínala na minimálnej mzde, ktorá je aktuálne 435 eur, a najvyššia na jej dvojnásobku.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac