< sekcia Ekonomika

Bratislavský odpodový podnik tento rok odviezol asi 4500 ton bioodpadu

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Marko Erd

Bioodpad bol odvážaný do kompostárne vo Svätom Jure, kde sa ďalej niekoľko mesiacov spracováva na kompost.

Bratislava 27. novembra (TASR) - Bratislavská mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) odviezla v tomto roku takmer 4500 ton bioodpadu z hnedých zberných nádob. Odvozy boli realizované od 1. marca a potrvajú do piatka 30. novembra. TASR o tom informovala hovorkyňa OLO Beáta Humeniková.

Bioodpad bol odvážaný do kompostárne vo Svätom Jure, kde sa ďalej niekoľko mesiacov spracováva na kompost. V roku 2019 sa odvoz bioodpadu z hnedých zberných nádob v Bratislave začne realizovať od 1. marca. Bioodpad z bratislavských záhrad je však možné počas celého roka bezplatne odovzdávať na zberných dvoroch.

OLO aj naďalej pokračuje v distribúcii hnedých zberných nádob a kompostérov pre rodinné domy. Doteraz bolo rozdistribuovaných 13.365 hnedých zberných nádob a 2266 kompostérov. "Tie rodinné domy v Bratislave, ktoré si zatiaľ nesplnili svoju povinnosť a nepodali žiadosť o zapojenie sa do systému zberu odpadu zo záhrad na Oddelenie miestnych daní, poplatkov a licencií hlavného mesta, tak môžu urobiť aj naďalej. Rodinné domy môžu požiadať o pridelenie kompostéra alebo hnedej zbernej nádoby, ktorá má jednotný objem 240 litrov," spresnila Humeniková.

Rodinné domy, ktoré sú už vlastníkmi hnedej zbernej nádoby v objeme 120 litrov, môžu hlavné mesto požiadať o jej bezplatnú výmenu za nádobu s objemom 240 litrov. Náklady na kompostér, nádobu a odvoz bioodpadu z hnedých nádob, sú hradené z miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

Nakladanie s bioodpadom zo záhrad a zelene majú možnosť od tohto roka riešiť aj bytové domy, ktoré sú vlastníkmi pozemku so zeleňou. Správca nehnuteľnosti môže podať žiadosť na Oddelenie miestnych daní, poplatkov a licencií hlavného mesta a požiadať o kompostér. K žiadosti je potrebné priložiť list vlastníctva, prípadne súhlas vlastníka pozemku. Náklady na kompostér sú hradené z miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Distribúciu kompostérov zabezpečuje spoločnosť OLO. Doteraz bolo bytovým domom rozdistribuovaných 28 kompostérov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.