Ekonomika

BREXIT: Čoraz viac britských ministrov akceptuje prechodné obdobie

TASR, 16. júla 2017 14:05

Podľa Hammonda britská vláda musí čo najskôr poskytnúť čo najjasnejšiu predstavu o brexite, obnoviť tak dôveru podnikov a spotrebiteľov a udržať rast hospodárstva.

Britský minister financií Philip Hammond Foto: TASR/AP
Londýn 16. júla (TASR) - Britskí ministri sú čoraz viac presvedčení o potrebe prechodných opatrení, ktoré by zredukovali problémy po vystúpení Británie z Európskej únie (EÚ). Vyhlásil to dnes minister financií Philip Hammond.

Hammond, ktorý v referende podporil zotrvanie v EÚ, je považovaný za hlas tzv. mäkkého brexitu v kabinete premiérky Theresy Mayovej. Uprednostňuje totiž obchodné vzťahy s EÚ pred obmedzením migrácie.

A opakovane hovoril o potrebe prechodnej dohody, ktorá by podľa neho pomohla Británii preklenúť obdobie, kým uzavrie obchodnú dohodu s Bruselom, a zmiernila tak vplyv brexitu na ostrovné firmy.

Hammond pre BBC uviedol, že kým ešte pred piatimi týždňami bola myšlienka prechodného obdobia pomerne nový pojem, teraz takmer všetci v kabinete akceptujú, že bude nejaká forma prechodu.

Pripomenul, že s odštartovaním rokovaní sa reálne začal celý proces a vláda sa bude snažiť maximalizovať svoje "páky" a dosiahnuť najlepšiu možnú dohodu pre Britániu.

Britský minister pre brexit David Davis sa má v pondelok v Bruseli zúčastniť prvého kola rozhovorov o podmienkach odchodu Británie z EÚ.

Podľa Hammonda britská vláda musí čo najskôr poskytnúť čo najjasnejšiu predstavu o brexite, obnoviť tak dôveru podnikov a spotrebiteľov a udržať rast hospodárstva. Zdôraznil, že firmy, ktoré sa rozhodujú, kam nasmerujú investície, očakávajú, že budú mať viac jasno o budúcich vzťahoch Londýna s Európou.

Hammond dodal, že dĺžka akéhokoľvek prechodného obdobia bude závisieť od toho, koľko času bude potrebné na zavedenie nových systémov v oblastiach, ako sú clá a prisťahovalectvo. Domnieva sa však, že na to bude pravdepodobne potrebných "pár rokov".

Prečítajte si aj:

16. júla 2017 11:56

DIMON: EÚ možno prinúti banky, aby presunuli z Londýna viac ľudí
Dimon vlani pred referendom povedal zamestnancom v Británii, že v prípade brexitu môže banka presťahovať na kontinent až 4000 ľudí. Ale ani toto číslo nemusí byť konečné.

sk
15. júla 2017 13:39

Brexit môže zvýšiť cenu typických anglických raňajok
Cena klasických anglických raňajok, ktoré zvyčajne zahŕňajú vajcia, slaninu, párky a pečenú fazuľu, podávané s pomarančovým džúsom, čajom alebo kávou - by sa tak zvýšila o takmer 13 %.

sk
15. júla 2017 11:28

Blair: Lídri EÚ sú ochotní pristúpiť na kompromis o slobodom pohybe
Vyjadrenia Blaira sú v rozpore s rokovacou pozíciou EÚ, ktorá zdôrazňuje, že z výhod členstva v jednotnom trhu EÚ si nemožno "vyberať čerešničky" bez akceptovania voľného pohybu pracovníkov z Únie.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 15:14

Podľa ekonómov by Česká národná banka mala navýšiť rezervy zlata
Člen Bankovej rady Vojtěch Benda minulý týždeň uviedol, že centrálna banka sa diskusii o nákupoch zlata nebráni. Podľa neho by mohlo ísť o niekoľko desiatok ton

sk
dnes 15:11

P.Mihók otvoril Svetový kongres obchodných a priemyselných komôr
Vo vystúpení sa Mihók zameral na výzvy svetovej ekonomiky v oblasti 4. priemyselnej revolúcie, digitalizácie, ako aj dopadu migračnej krízy na jednotlivé krajiny.

sk
dnes 14:25

Medzi záujemcami o kúpu Air Berlin je aj spoločnosť IAG
Air Berlin, druhá najväčšia letecká spoločnosť v Nemecku, zamestnáva viac ako 8000 ľudí a minulý mesiac vyhlásila platobnú neschopnosť.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac