Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Ekonomika

Brexit znepokojuje južné pobrežie Španielska, Briti už nekupujú domy

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Provincia Málaga patrí k oblastiam s najväčším počtom Britov. Po rozhodnutí o odchode Británie z EÚ sa však miestni Briti začínajú obávať dôsledkov, čo sa odráža aj na dopyte po nehnuteľnostiach.


Malaga 26. februára (TASR) - K odchodu Británie z Európskej únie nedôjde podľa všetkého skôr ako o dva roky, južné pobrežie Španielska sa však už teraz obáva, čo sa stane, keď Británia EÚ opustí.

"Briti už roky patria k našim najlepším zahraničným klientom, od referenda však kupujú v Španielsku stále menej nehnuteľností," povedala šéfka Združenia realitných kancelárií a developérov v provincii Málaga Violete Aragon Correová, ktorá poukázala na referendum o odchode Británie z EÚ z júna minulého roka. "Najmä tu v Costa del Sol je vplyv brexitu cítiť viac než dosť," dodala.

Provincia Málaga patrí k oblastiam s najväčším počtom Britov. Po rozhodnutí o odchode Británie z EÚ sa však miestni Briti začínajú obávať dôsledkov, čo sa odráža aj na dopyte po nehnuteľnostiach. Zatiaľ sú dostupné čísla len za celé Španielsko, aj tie však veľa naznačujú. Ako ukázali najnovšie údaje, podiel Britov na celkových nákupoch nehnuteľností cudzincami klesol vo 4. kvartáli minulého roka na 16,4 % z 24 % v poslednom štvrťroku predchádzajúceho roka.

Už krátko po referende Juan Carlos Maldonado, starosta mesta Mijas nachádzajúcom sa nad Costa del Sol, varoval pred "zemetrasením". A prvé záchvevy už Španieli pocítili. Briti nielenže kupujú menej nehnuteľností, ale v poslednom období ich vo väčšej miere aj predávajú. Ako uviedla miestna asociácia realitných kancelárií, od referenda sa predaj domov a bytov vo vlastníctve Britov zvýšil o 16,5 %. "Politická a ekonomická neistota núti mnohých Britov robiť kroky, ktoré by ich pôvodne ani nenapadli, ako je predaj domu v Málage," povedal šéf asociácie Fernando Pastor.

Obávajú sa aj ďalší. Podľa Carlosa, vlastníka jedného z barov v Costa del Sol, až 80 % jeho zákazníkov sú Briti. "Brexit nedesí iba realitných maklérov či majiteľov reštaurácií. Obáva sa každý, nikto nevie, čo budúcnosť prinesie," dodal. V Costa del Sol totiž aj lekári či právnici do veľkej miery žijú z bohatých cudzincov, najmä Britov, ktorí si v oblasti kúpili nehnuteľnosti. Aj obchody, pekárne, banky či pohrebné ústavy inzerujú a komunikujú v angličtine.

"Veľmi sa obávam vplyvu (brexitu) na miestnu ekonomiku," povedal starosta mesta Mijas Maldonado. Rezidenčný turizmus totiž podľa neho patrí k najväčším zdrojom bohatstva v regióne. Maldonado a miestny realitný sektor preto už pracujú na pláne B, v rámci ktorého chcú región propagovať na širšej medzinárodnej scéne. A ako uviedla Correová, do budúcnosti by sa chceli zamerať napríklad na ľudí zo škandinávskych krajín ako na skupinu, ktorá by Britov mohla nahradiť.