< sekcia Ekonomika

Ekonomika SR v tomto roku vzrastie o 4,1 %, budúci rok zrýchli o 4,5 %

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír počas 118. rokovania vlády SR 12. septembra 2018 v Bratislave. Foto: TASR - Marko Erd

V roku 2019 si spotreba domácností vďaka zvyšovaniu miezd udrží dynamiku porovnateľnú s predchádzajúcimi rokmi. Vyššie mzdy sa však prejavia najmä v raste cien.

Bratislava 20. septembra (TASR) - Slovenská ekonomika v tomto roku vzrastie o 4,1 %. V roku 2019 potom jej rast ďalej zrýchli na 4,5 % vďaka exportu automobilového sektora, aby ďalší rok zvoľnil na 3,9 %. Vyplýva to z aktuálnej makroekonomickej prognózy Ministerstva financií (MF) SR, ktorú vo štvrtok predstavil šéf rezortu Peter Kažimír (Smer-SD).

"Môžeme sa pochváliť veľmi dobrou štruktúrou tohto rastu. Najpozitívnejšou správou je motor, ktorý voláme investície, dokonca v optimálnej štruktúre súkromných aj verejných investícií, vo verejnej sfére reprezentovaných viac samosprávou. Dôležitý je aj faktor oživeného exportu, hlavne vďaka automobilovému priemyslu," zhodnotil Kažimír.

Spotrebu domácností, ktorá bola ťahúňom v uplynulom období, podľa prognózy vystrieda oživený export, ale najmä investície. Export zrýchľuje vďaka automobilovému priemyslu, kde sa prejavuje nábeh novej produkcie vo Volkswagene (VW). "Prudkému nárastu investícií výrazne napomáha investícia v Jaguar Land Rover (JLR), ako aj akcelerácia verejných investícií, najmä samospráv," konštatuje Inštitút finančnej politiky (IFP). Tlak na trhu práce má priniesť 47.000 nových pracovných miest, razantné zvýšenie miezd, ale aj rýchlejší rast cien.V roku 2019 si spotreba domácností vďaka zvyšovaniu miezd udrží dynamiku porovnateľnú s predchádzajúcimi rokmi. Vyššie mzdy sa však prejavia najmä v raste cien. "Dominovať bude export, ktorý opäť zrýchli vďaka nábehu produkcie v JLR a tiež vďaka pokračujúcemu zvyšovaniu výroby vo VW," doplnil IFP. Investície naopak spomalia z dôvodu dokončenia nových kapacít v automobilkách, no tvorba jadrových investícií v súkromnom sektore si zachová vysoké tempo.

Pre rok 2020 rezort financií očakáva zvoľnenie ekonomického rastu pod 4 %. Efekt nabiehania automobilovej výroby má vtedy postupne odznievať. "V tomto období ešte možno očakávať zvyšovanie výroby v JLR nábehom druhého modelu, no rast exportu bude brzdiť cyklické spomaľovanie ekonomík našich hlavných obchodných partnerov," doplnil IFP.

Aktuálne odhady dodávajú podľa Kažimíra veľkú sebadôveru aj z pohľadu trhu práce. "Odhadujeme že v tomto roku vznikne skoro 50.000 nových pracovných miest. Vytvára to tlak aj na mzdovú bázu a rast miezd," zdôraznil. Pri raste nominálnych miezd cez 6 % a očakávanej inflácii medzi 2 a 3 % sa očakáva rast reálnych miezd cez 3 %.

"Ako negatívne riziko vnímame vonkajšie prostredie, hlavne hrozby v oblasti medzinárodného obchodu. V domácom prostredí vnímame skôr pozitívne riziká," doplnil Kažimír.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.