< sekcia Ekonomika

EÚ získa výnimku z ciel na dovoz ocele a hliníka do USA

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Medzi ďalšími obchodnými partnermi Spojených štátov, na ktoré sa zatiaľ clá nebudú vzťahovať, sú aj Austrália a Južná Kórea.

Washington 22. marca (TASR) - Európska únia (EÚ) predbežne dostane výnimku z ciel na dovoz ocele a hliníka do USA. Medzi ďalšími obchodnými partnermi Spojených štátov, na ktoré sa zatiaľ clá nebudú vzťahovať, sú aj Austrália a Južná Kórea. Clá by mali začať platiť v piatok (23. 3.).

Americký prezident Donald Trump 8. marca oznámil, že o 15 dní začnú platiť clá na dovoz ocele (25 %) a hliníka (10 %), pričom sa odvolal na málo používanú právomoc prezidenta zaviesť opatrenia proti dovozu z dôvodu ohrozenia národnej bezpečnosti. Trump vtedy uviedol, že vzhľadom na prebiehajúce rokovania o revízii dohody o voľnom obchode NAFTA s Kanadou a Mexikom dostanú tieto krajiny výnimku zo spomínaných ciel.

Americký obchodný splnomocnenec Robert Lighthizer vo štvrtok pred finančným výborom Senátu povedal, že Trump sa rozhodol pozastaviť platnosť ciel pre ďalšie krajiny, s ktorými bude ďalej rokovať. "Máme tu Európu, máme tu Austráliu, máme tu Argentínu, máme tu Brazíliu, koho som ešte zabudol? A, samozrejme, Kóreu, kde rokujeme," povedal Lighthizer.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.