Ekonomika

Britské firmy majú čoraz väčšie obavy z vývoja ekonomiky

TASR, 23. augusta 2017 16:42

A to sa odráža aj na ich plánoch investícií a náboru nových zamestnancov.

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Londýn 23. augusta (TASR) - Britské firmy majú čoraz väčšie obavy z vývoja ekonomiky. A to sa odráža aj na ich plánoch investícií a náboru nových zamestnancov. Ukázal to najnovší prieskum konfederácie pre nábor a zamestnanosť - The Recruitment and Employment Confederation (REC).

Podľa REC index ekonomických podmienok vo Veľkej Británii už klesol na najnižšiu úroveň v tomto roku. Väčšina respondentov pritom uviedla, že situácia sa zhoršuje.

Zamestnávatelia síce stále prijímajú nových ľudí, ale zároveň priznali, že ich dôvera, že v tom budú pokračovať, sa znižuje.

REC zverejnila svoju správu necelý týždeň pred začiatkom ďalšieho kola rokovaní o brexite medzi Britániou a Európskou úniou (EÚ).

Obe strany sa rozchádzajú v názore na to, kedy sa majú začať rokovania o obchodnej dohode. Írsky premiér Leo Varadkar tento týždeň vyhlásil, že je "zmätený a globálne obchodné plány Spojeného kráľovstva po brexite sú pre neho hádankou".

Andrew Goodwin z Oxford Economics dnes vo svojej správe skonštatoval, že šance na úspešné oddelenie Veľkej Británie od EÚ a dosiahnutie dohody o prechodnom období klesajú. Dodal, že ak sa Británia počas obdobia prechodu ocitne mimo jednotného európskeho trhu, podkope to jej snahy o vytvorenie stabilných podmienok pre firmy.

Británia urobila len málo pre dosiahnutie pokroku v otázke separácie a jej návrh na prechodné obdobie si môže vyžiadať ďalšie rokovania.

Firmy v Británii pritom potrebujú nielen ľahký prístup na jednotný trh EÚ, ale mnohé z nich aj kvalifikovanú silu z kontinentu. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti REC Kevina Greena vláda v Londýne musí urobiť viac preto, aby mali podniky jasnejší obraz o tom, čo ich čaká. Upozornil, že aj keď je situácia na britskom trhu práce momentálne dobrá, zamestnávatelia budú pokračovať v nábore a investíciách, len ak budú mať pocit istoty ohľadne budúcnosti.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 17:06

Konkurencia stavebných firiem v ČR tlačí ceny v tendroch dolu
Vďaka tomu klesá ich ponúkaná realizačná cena až o 45 %. Štát tak môže na cestnú infraštruktúru výrazne znížiť výdavky.

sk
včera 15:55

Agentúra Mood's znížila rating Veľkej Británie na stupeň Aa2
Rozhodnutie odôvodnila tým, že sa vyhliadky britských štátnych financií výrazne zhoršili.

sk
včera 15:05

Trenčín bude mať integrované osvetlenie. V Európe ho má len Budapešť
Na zrekonštruovanom Mierovom námestí budú stĺpy imitovať stromy a okrem osvetlenia ponúknu Trenčanom niekoľko ďalších funkcií.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac