Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Ekonomika

Ceny nehnuteľností v Nemecku sú miestami nadhodnotené

Ilustračné foto. Foto: TASR/Pavol Remiaš

Upozornila na to centrálna banka Bundesbank. Dodala, že to vyvoláva obavy z realitnej bubliny v najväčšej európskej ekonomike po rokoch ultranízkych úrokových sadzieb.

Frankfurt nad Mohanom 20. februára (TASR) - Ceny rezidenčných nehnuteľností v nemeckých mestách sú nadhodnotené miestami až o 30 %. Upozornila na to dnes centrálna banka Bundesbank. Dodala, že to vyvoláva obavy z realitnej bubliny v najväčšej európskej ekonomike po rokoch ultranízkych úrokových sadzieb.

Podľa najnovšej správy Bundesbank sa ceny obytných nehnuteľností v 127 nemeckých mestách vlani zvýšili o 8 %. To je viac ako ich nárast v priemere o 6,75 % v rokoch 2010 až 2015.

A v siedmich najväčších mestách: v Berlíne, Hamburgu, Mníchove, Kolíne nad Rýnom, Frankfurte nad Mohanom, Stuttgarte a Düsseldorfe stúpli od roku 2010 ceny rezidenčných nehnuteľností o približne dve tretiny (zhruba 65 %).

Tempo ich zdražovania tak nezodpovedá základným demografickým a ekonomickým faktorom, varovala banka. Domnieva sa, že výrazný rast cien na realitnom trhu možno len čiastočne odôvodniť nízkymi úrokmi z hypoték v dôsledku ultranízkych úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB).

Nemecko má pritom spomedzi vyspelých ekonomík najmenší podiel rezidenčných nehnuteľnosti v súkromnom vlastníctve. Len približne polovica obyvateľov vlastní byt či dom, zatiaľ čo v susednom Francúzsku sú to približne dve tretiny domácností.

Ceny rezidenčných nehnuteľností v Nemecku výrazne rastú už od roku 2010, keď sa ekonomika krajiny zotavila z hospodárskej krízy a investori začali hľadať "bezpečný prístav" pre svoje peniaze. Cenové tlaky sa v uplynulých dvoch rokoch zvýšili, keďže do krajiny prišlo vyše milióna utečencov, ktorí potrebujú ubytovanie.

Menová politika ECB medzitým pomohla stlačiť úroky z pôžičiek, a to podporilo aj dopyt po úveroch. Vedľajším efektom však bolo aj zvýšenie cien aktív, vrátane nehnuteľností.

Bundesbank patrí medzi najväčších kritikov programu stimulov ECB a opakovane varovala pred udržovaním úrokov na príliš nízkej úrovni dlhšie obdobie.