< sekcia Ekonomika

Českí podnikatelia zarábajú na raste bitcoinu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Hodnota bitcoinu od začiatku roka dramaticky stúpla, v januári sa pohybovala ešte pod hranicou 1000 USD.

Praha 11. decembra (TASR) - Bitcoinová mánia naplno zasiahla aj Česko. Kto môže, snaží sa na vlne úspechu tejto virtuálnej meny zarobiť. Zároveň s tým sa o bitcoin začínajú zaujímať aj úrady.

Pražská technologická firma General Bytes mala ešte v januári sedem zamestnancov a jej obrat za celý minulý rok dosiahol 17 miliónov korún (665.231,85 eura). Teraz pre ňu pracuje ľudí 17 a čo sa tržieb týka, zakladateľ Karel Kyjovský sa v nich už začal strácať: "V októbri mi účtovníčka hlásila, že sme na 52 miliónoch Kč," cituje ho portál ihned.cz.

Jeho spoločnosť vyrába automaty, v ktorých sa dajú kupovať a vymieňať virtuálne meny. Takže boom okolo bitcoinu, ktorého cena v uplynulých týždňoch stúpla až na 17.000 USD (14477,94 eura), ženie nahor aj Kyjovského podnik. "Za tento rok už sme predali 750 prístrojov, to je trojnásobok toho, čo sme predali za celé tri roky predtým," povedal a spresnil, že najviac klientov je z USA a Kanady.

General Bytes sú dvojkou na globálnom trhu a potvrdzujú, že aj v Česku sú vo vývoji technológií spojených s kryptomenou podnikatelia, ktorí patria medzi svetovú špičku. Súčasná bitcoinová horúčka potom roztáča ich firmy nečakaným tempom.

Roman Valihrach a Daniel Houška zase rozbehli z Prahy a z Londýna hneď dvojicu úspešných projektov: bitcoinovú platobnú bránu BitcoinPay, ktorá umožňuje obchodníkom prijímať platby v bitcoinoch, a medzinárodnú burzu Coinmate, na ktorej sa od roku 2014 uskutočnili transakcie za viac ako 130 miliónov eur.

Globálny záber má aj spoločnosť SatoshiLabs. Tá mala ešte pred rokom 15 zamestnancov, teraz štyri desiatky. Keď v novembri spustila predaj tisícky nových modelov svojich hardvérových peňaženiek Trezor, na ktoré je možné bezpečne ukladať e-platidlá, boli preč za necelú hodinu. Väčšinu elektronických škatuliek za cenu zhruba 100 dolárov si pritom objednali zákazníci zo Severnej Ameriky. "Oproti minulému roku evidujeme desaťnásobný rast," uviedol hovorca firmy Martin Šíp.

Šíp aj Kyjovský, ktorí patria k priekopníkom používania kryptomien - okrem bitcoin sú to napríklad ethereum, litecoin či monero, sú presvedčení, že aktuálne hodnoty bitcoinu sú prehnané. Virtuálnu menu vyhnali do výšok investiční špekulanti aj laická verejnosť. Aj Brian Armstrong, šéf jednej z najväčších kryptomenových búrz Coinbase, minulý týždeň vyzval všetkých investorov, aby sa upokojili a riadne zvážili riziká spojené s nákupmi virtuálnej meny.

Popredná česká zmenáreň SimpleCoin, v ktorej má podiel aj Kyjovského firma General Bytes, vybaví denne transakcie až za desiatky miliónov korún. "V poslednej dobe sa to veľmi zmenilo. Máme desiatky klientov každý deň a čím ďalej viac sa objavujú zákazníci, ktorí chcú investovať miliónové sumy," povedal zakladateľ SimpleCoin Pavel Niedoba, podľa ktorého má bitcoinová mánia má v Česku podobný priebeh ako vo svete.

Majiteľ konkurenčného podniku Rubicoin Jan Marcis preto očakáva prepad. Dianie okolo bitcoinu podľa neho až príliš pripomína investičné bublinu.

Hodnota bitcoinu od začiatku roka dramaticky stúpla, v januári sa pohybovala pod hranicou 1000 USD, teraz je viac ako 15-násobne vyššia.

(1 EUR = 25,555 CZK; 1 EUR = 1,1742 USD)

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.