Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Ekonomika

V Česku pribúdajú dolároví milionári najrýchlejšie v Európe, pre toto

Foto: TASR/AP

Očakávania bohatých Čechov, čo s peniazmi v nasledujúcich rokoch sú svojské.


Praha 30. júla (TASR) - Česko patrí medzi krajiny s najrýchlejšie rastúcim počtom dolárových milionárov v Európe. Tvrdí to štúdia poradenskej firmy Capgemini, podľa ktorej sa vlani rady českých boháčov rozrástli o 8 %, teda dvojnásobným tempom oproti priemeru kontinentu. Českej liahni milionárov nahral podľa poradcov hospodársky, no najmä realitný boom. Práve nehnuteľnosti sa totiž držia v obľube domácich boháčov podstatne viac než v prípade ich európskych náprotivkov. Informoval o tom server E15.cz.

"Rýchly rast ekonomiky a cien na realitnom trhu vytvoril v Česku vlani 1800 nových dolárových milionárov, čím ich počet vzrástol na rekordných 23.200," povedal šéf českej Capgemini Zdeněk Přibyl. Bohatí Česi ťažili z relatívne vysokého podielu nehnuteľností vo svojom majetku. Napríklad podľa údajov J&T Banky mali českí milionári 27 Kč (1 euro) z každej stovky voľných peňazí investovaných v nehnuteľnostiach, čo je takmer o pätinu viac než v Európe.

Českí boháči minulý rok rozširovali svoj majetok najmä vďaka stávkam na konzervatívnejšie investície. Na rozdiel od stávok na nehnuteľnosti, kam smerovalo najviac peňazí dolárových milionárov, prakticky ignorovali riskantné investície typu derivátov, mien, komodít či umenia. Zatiaľ čo priemerný európsky dolárový milionár mal v tomto type aktív koncom minulého roka uložených podľa J&T Banky okolo 29 % majetku, v Česku to bolo len 13 %.

Svojské sú aj očakávania bohatých Čechov v súvislosti s tým, čo s peniazmi v nasledujúcich rokoch. Zatiaľ čo viac než polovica dolárových milionárov oslovených firmou Capgemini čaká najväčšie zhodnotenie v sektoroch, ako sú finančné služby, high tech alebo zdravotníctvo, českí milionári stavajú najmä na rast cien poľnohospodárskej pôdy, stavebných pozemkov či na akvizície.