< sekcia Ekonomika

Donald Trump obvinil Čínu z devalvácie jüanu

Na archívnej snímke Donald Trump. Foto: TASR/AP

Americké ministerstvo financií vo svojej polročnej správe uviedlo, že žiaden z veľkých obchodných partnerov USA nespĺňa predpoklady pre to, aby bol označený za manipulátora s menou.

Washington 16. apríla (TASR) - Americký prezident Donald Trump v pondelok obvinil Čínu z devalvácie jüanu, aj keď nie sú úplne jasné jeho dôvody.

"Rusko a Čína hrajú hru s menovou devalváciou, keď USA pokračujú vo zvyšovaní úrokových sadzieb. Neprijateľné!," napísal Trump na Twitteri.

Americké ministerstvo financií vo svojej polročnej správe zverejnenej v piatok (13. 4.) uviedlo, že žiaden z veľkých obchodných partnerov USA nespĺňa predpoklady pre to, aby bol označený za manipulátora s menou. Čína zostáva na monitorovacom zozname ministerstva pre menové praktiky a makroekonomické politiky, ale Rusko na zozname nie je.

Kurz čínskej meny voči doláru sa v uplynulých týždňoch dostal na najvyššie úrovne od prekvapivej devalvácie jüanu v auguste 2015. V pondelok ráno sa v New Yorku jeho kurz nachádzal na úrovni 6,28 CNY/USD. Dolár od začiatku roka voči jüanu oslabil o 3,4 %.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.