< sekcia Ekonomika

Deficit bežného účtu platobnej bilancie Grécka v novembri klesol

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bežný účet platobnej bilancie je najkomplexnejším ukazovateľom obchodnej aktivity danej krajiny, pretože pokrýva nielen obchod s tovarom a službami i investičné toky.

Atény 22. januára (TASR) - Deficit bežného účtu platobnej bilancie Grécka sa vlani v novembri v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka 2016 citeľne znížil. Oznámila to v pondelok grécka centrálna banka.

Deficit bežného účtu zadlženej krajiny v novembri 2017 klesol na 954 miliónov eur z 1,25 miliardy eur v rovnakom mesiaci 2016.

Schodok Grécka v obchode s tovarom sa v sledovanom období znížil na 1,35 miliardy eur z 1,64 miliardy eur rok predtým. A zároveň prebytok v obchode so službami vzrástol na 480,8 milióna eur zo 466,4 milióna eur.

Bilancia primárneho príjmu vlani v novembri skĺzla do deficitu vo výške 10,3 milióna eur z prebytku 14,1 milióna eur v novembri 2016. Na druhej strane, deficit sekundárneho príjmu sa znížil na 74,2 milióna eur z predvlaňajších 89,7 milióna eur. A prebytok kapitálového účtu klesol na 83,2 milióna eur z 1 miliardy eur.

Bežný účet platobnej bilancie je najkomplexnejším ukazovateľom obchodnej aktivity danej krajiny, pretože pokrýva nielen obchod s tovarom a službami, ale aj investičné toky.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.