< sekcia Ekonomika

Dlh amerických domácností dosiahol 3. kvartáli nový rekord

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Celková hodnota dlhu amerických domácností dosiahla za tri mesiace do konca septembra 12,96 bilióna USD.

Washington 14. novembra (TASR) - Dlh amerických domácností zaznamenal v 3. kvartáli nový rekord. Zverejnila to v utorok Federálna rezervná banka v New Yorku. Najväčšou mierou sa pod rast dlhu podpísalo zvýšenie objemu hypotekárnych úverov.

Celková hodnota dlhu amerických domácností dosiahla za tri mesiace do konca septembra 12,96 bilióna USD (11,03 bilióna eur). V porovnaní s predchádzajúcim trojmesačným obdobím to znamená rast o 116 miliárd USD, oproti 3. štvrťroku minulého roka je dlh amerických domácností vyšší o 605 miliárd USD.

Výsledok za 3. štvrťrok predstavuje nepretržitý kvartálny rast dlhu 13. štvrťrok po sebe. Zároveň to znamená nový rekord, aj keď údaj nebol upravený o infláciu alebo rast populácie.

Mierne sa zvýšil aj podiel nesplácaných úverov z ich celkového objemu. V 3. kvartáli dosiahol 4,9 % oproti 4,8 % v 2. štvrťroku tohto roka.

Na celkovom dlhu sa najväčšou mierou podieľali hypotéky, viac než dvomi tretinami. Ich hodnota predstavovala v 3. kvartáli 8,74 bilióna USD. Medzikvartálne to znamená rast o 52 miliárd USD.

Dlh domácností za nákup áut vzrástol o 23 miliárd USD na vyše 1,21 bilióna USD. Veľkou mierou sa pod to podpísali hurikány, ktoré v septembri a októbri zasiahli štáty Texas a Florida. Mnohí Američania, ktorí prišli o svoje autá, potom v týchto mesiacoch kupovali nové.

Zvýšili sa aj dlhy v dôsledku študentských pôžičiek. Tie v 3. kvartáli vzrástli o 13 miliárd na takmer 1,36 bilióna USD. Dlh na kreditných kartách vzrástol o 24 miliárd na 808 miliárd USD.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.