< sekcia Ekonomika

DULEBA: V Európe sú dve energetické identity, potrebná je komunikácia

Na snímke riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Alexander Duleba. Foto: TASR - Jakub Kotian

Pripomenul, že všetky vplyvné zelené strany vznikli v západnej Európe, a čo sa im podarilo za posledných 30 rokov, je vidno najmä na osude jadrovej energetiky a na rozhodnutí Nemecka ohľadne využívania jadra.

Jasná 12. októbra (TASR) – V Európe existujú dve energetické identity, jedna v západnej Európe, druhá v našom regióne. Zemný plyn má štandardné stabilné miesto v tzv. energetickom mixe, ale jeho perspektíva sa bude zužovať. Na konferencii Energofórum to dnes v panelovej diskusii Pozícia zemného plynu v energetickom mixe povedal riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Alexander Duleba.

"Ide o generáciu neskorších štyridsiatnikov a skorších päťdesiatnikov, ktorá je úplne iná v západnej Európe a úplne iná v našej časti sveta. My sa delíme nielen na základe rozdielnych pohľadov na migračnú politiku či problém s dvojakými štandardami potravín. Keď sa pozrieme na energetiku, vidíme, že v tejto generácii sú úplne iné hodnotové východiská," vysvetlil Duleba s tým, že v západnej Európe ide o deti bývalých hippies, ktoré sa narodili v druhej polovici 60. a v prvej polovici 70. rokov. "S 'materským mliekom' sa dozvedeli, že uhľovodíky a jadro sú niečo zlé. To je hodnota a hodnotách sa nediskutuje. Môžete mať x racionálnych argumentov v prospech racionálneho riešenia, ale hodnota je niečo, o čom nepochybujete," dodal Duleba.

Pripomenul, že všetky vplyvné zelené strany vznikli v západnej Európe, a čo sa im podarilo za posledných 30 rokov, je vidno najmä na osude jadrovej energetiky a na rozhodnutí Nemecka ohľadne využívania jadra. "Až 80 % občanov Nemecka si myslí, že jadro je zlé a je ho potrebné odstrániť. Keď Merkelová zistila, že väčšina verejnej mienky je za odstavenia jadra, nešla do konfliktu s verejnou mienkou, ako v prípade migračnej politiky či politiky voči Ukrajine, myslí si riaditeľ SFPA.

"Sú ochranári, ktorí veria, že je možný udržateľný rast pri rozumnom využívaní existujúcich zdrojov hlavne energetických. Ale sú zelení, ktorí tvrdia, že svet je konečný, má konečné zdroje a nie je možný nekonečný pozitívny rast. Preto radia prehodnotiť všetko. Je to ideológia. To je problém energetiky ako takej, je to sektor ekonomiky, kde je možno najviac politiky a ideológie," skonštatoval.

Okrem ideologického odmietania fosílnych palív Duleba poukázal aj na reálne klesajúcu spotrebu zemného plynu. Napríklad Ukrajina v roku 1991 spotrebovala 118 miliárd kubíkov plynu, minulý rok len 33 miliárd, čo predstavuje viac ako sedemnásobný prepad za 25 rokov.

Spotreba podľa neho stagnuje alebo mierne klesá aj na Slovensku, napriek hospodárskemu rastu. "To je jednoducho realita. Druhá objektívna realita hovorí o tom, že môžeme hospodársky rásť bez vyššej spotreby zemného plynu," podotkol a dodal, že s nástupom energeticky aktívnych budov očakáva v horizonte 10-15 rokov aj zníženie spotreby plynu na vykurovanie. Využívanie CNG plynu v mobilite nepovažuje za reálnu konkurenciu elektromobilom.

Na záver Duleba vyjadril názor, že v rámci Európskej únie je potrebná vzájomná komunikácia v rámci energetickej politiky a lepšie pochopenie argumentov názorových oponentov hoci to nie je len o racionálnych riešeniach a delenie Európy na dve odlišné energetické identity má hlbšie korene.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.