Ekonomika

EK: Oživenie hospodárskeho rastu EÚ ohrozujú najmä vonkajšie faktory

TASR, 4. februára 2016 15:42

Podpredseda EK pre euro a sociálny dialóg Valdis Dombrovskis pred novinármi potvrdil, že oživovanie v EÚ pokračuje, pričom rast zostal vo všeobecnosti v súlade s predchádzajúcou prognózou z jesene.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Brusel 4. februára (TASR) - Európske hospodárstvo vstupuje už do štvrtého roku oživenia, pričom rast poháňaný najmä spotrebou mierne stúpa. Uviedli to dnes predstavitelia Európskej komisie (EK) na tlačovej konferencii o hospodárskej zimnej prognóze na rok 2016.

Exekutíva EÚ upozornila, že veľká časť svetového hospodárstva čelí veľkým výzvam, čo zvyšuje aj riziká súvisiace s rastom v Európe.

Zo zimnej hospodárskej prognózy EK vyplýva, že celkovo sa výhľad rastu od jesene zmenil iba málo a existuje riziko, že rast môže byť horší, než sa predpokladalo. Najmä v dôsledku vonkajších faktorov.

Komisia očakáva, že niektoré faktory podporujúce rast budú intenzívnejšie a pretrvajú dlhšie, ako sa predpokladalo - nízke ceny ropy, priaznivé podmienky financovania a nízky výmenný kurz eura.

Rizikom pre hospodárstvo sú však nové výzvy: pomalší rast v Číne a iných rozvíjajúcich sa ekonomikách, slabší globálny obchod a tiež geopolitická neistota.

Podpredseda EK pre euro a sociálny dialóg Valdis Dombrovskis pred novinármi potvrdil, že oživovanie v EÚ pokračuje, pričom rast zostal vo všeobecnosti v súlade s predchádzajúcou prognózou z jesene.

"Musíme však zostať pozorní. Mierny rast v Európe čelí rastúcim ťažkostiam – od pomalšieho rastu na rozvíjajúcich sa trhoch, napríklad v Číne, po slabý globálny obchod a geopolitické napätie v susedných regiónoch Európy," uviedol Dombrovskis. Podľa jeho slov bude dôležité pokračovať v štrukturálnych reformách, ktoré pomôžu rastu hospodárstiev krajín EÚ, odolať možným šokom a zlepšiť pracovné príležitosti pre Európanov.

Eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici dodal, že európske hospodárstvo podporované lacnou ropou, kurzom eura a nízkymi úrokovými sadzbami túto zimu úspešne zvláda nové výzvy. Priznal však, že slabšie globálne prostredie predstavuje isté riziko a znamená, že EÚ musí byť dvojnásobne ostražitá.

V tomto a budúcom roku zostane podľa očakávaní EK hlavnou hnacou silou rastu súkromná spotreba podporovaná zlepšujúcim sa trhom práce a rastúcimi reálnymi disponibilnými príjmami. Z rastúceho dopytu, z priaznivých podmienok financovania a postupného zmierňovania tlaku na znižovanie pákového efektu by mali profitovať aj investície.

Zimné prognózy predvídajú, že zamestnanosť bude mierne rásť - z vlaňajších 1,6 % sa zvýši v tomto roku na 1,7 % a v roku 2017 dosiahne 1,9 %. EK očakáva, že nezamestnanosť v EÚ klesne z 9,5 % v roku 2015 na 9,0 % v tomto roku a na 8,7 % v budúcom roku. Pokles nezamestnanosti by mal byť výraznejší v tých členských štátoch, v ktorých sa vykonali reformy trhu práce.

Z hľadiska celkového deficitu verejných financií v eurozóne sa očakáva, že vďaka výraznejšej hospodárskej činnosti a tiež vďaka nižším úrokovým výdavkom bude tento deficit klesať. Deficit verejných financií v eurozóne podľa očakávaní klesol v roku 2015 na 2,2 % HDP (2,5 % v EÚ) a tento rok by sa mal znížiť na 1,9 % HDP (2,2 % v EÚ) a na 1,6 % HDP v roku 2017 (1,8 % v EÚ).

Zámery fiškálnej politiky eurozóny by podľa očakávaní mali mierne podporiť oživenie hospodárstva v tomto roku, kým na úrovni celej EÚ sú zámery fiškálnej politiky aj naďalej skôr neutrálne.

Pomer dlhu k HDP v eurozóne podľa zimnej prognózy klesne zo svojho vrcholu na úrovni 94,5 % v roku 2014 (88,6 % v EÚ) na 91,3 % v roku 2017 (85,7 % v EÚ).

Komisia upozornila, že v zimnej prognóze sa zohľadňujú všetky dostupné relevantné údaje a faktory vrátane predpokladov týkajúcich sa vládnych politík do 22. januára 2016.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 17:37

V Liptovskom Mikuláši z čiernych skládok odstránili už 34 ton odpadu
Radnica sa postupne zbavila už 40 čiernych skládok na území mesta. Z Environmentálneho fondu chce získať viac ako 8400 eur.

sk
včera 17:22

Nemecké úrady vedeli, že sa limity pre dieselové autá nedodržiavajú
Od vlaňajšej jesene je všeobecne známe, že Volkswagen (VW) do miliónov áut namontoval softvér nastaviteľný tak, aby sa počas testov zmanipulovali hodnoty škodlivín vo výfukových plynoch.

sk
včera 16:24

Zisky čínskych priemyselných firiem v júli vzrástli o 11 %
Zisky priemyselných firiem od januára do konca júla medziročne stúpli o 6,9 % po 6,2-% náraste za 1. polrok.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac