Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Ekonomika

Ekonomika ČSFR nebola dôvodom rozdelenia, tvrdí V. Masár

Na archívnej snímke z osláv vzniku SR na Námestí SNP v Bratislave. Foto: TASR/Peter Brenkus

Ekonomika ČSFR bola životaschopná, dôvody rozdelenia boli jednoznačne v politickej rovine.

Bratislava 24. novembra (TASR) - Z ekonomického pohľadu nebolo nevyhnutné rozdeliť pred 20 rokmi Československo na dva samostatné štáty. Dôvody boli jednoznačne v politickej rovine, myslí si prvý guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Vladimír Masár. "Väčšia ekonomika a väčší trh má jednoznačne svoje výhody. V prípade, že by tu bola politická vôľa, československá ekonomika bola určite životaschopná," uviedol v rozhovore pre TASR.

Aj keď pred rozdelením spoločnej republiky bolo ťažké vyčísliť, aké sú rozdiely medzi výkonnosťou slovenskej a českej ekonomiky, jednoznačne v tom čase podľa Masára prevažoval názor, že Slovensko je hospodársky zaostalejšia časť Československa. Po rozdelení ČSFR bol už rozdiel vo výkonnosti oboch ekonomík aj na základe stále kvalitnejších štatistických údajov jasnejší.

Masár však pripomína, že krajina v tom čase prechádzala transformáciou z centralizovanej na trhovú ekonomiku, čo bolo sprevádzané množstvom ojedinelých okolností. "Súvisela s tým aj strata trhov, ktorá postihla výraznejšie slovenskú ekonomiku, ktorá bola predovšetkým cez zbrojársky alebo obranný priemysel oveľa viac orientovaná práve na bývalé trhy východného bloku," vysvetlil.

SR a ČR sa aj po rozdelení vyvíjajú veľmi podobne a vstúpili napríklad spoločne do Európskej únie (EÚ). Ani v životnej úrovni oboch krajín už nie sú v súčasnosti veľké rozdiely, upozorňuje Masár. "Napriek pôvodným predpokladom Slovensko v priebehu uplynulých 20 rokov znížilo ekonomický rozdiel voči Česku a neustále sa približujeme k výkonnosti českej ekonomiky, ktorá sa zase spolu s nami približuje k európskemu priemeru. Z tohto pohľadu sa dá povedať, že obe ekonomiky sú úspešné a slovenská ekonomika je pri pohľade na ekonomický rast ešte mierne progresívnejšia," dodáva bývalý guvernér NBS.