< sekcia Ekonomika

Veľkoobchodné ceny elektriny na lipskej burze sú najvyššie za 7 rokov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Veľké energetické podniky sa zatiaľ nevyjadrujú k otázke, či v budúcom roku zvýšia ceny elektriny.

Essen 16. septembra (TASR) - Veľkoobchodné ceny elektrickej energie v posledných mesiacoch výrazne stúpli. Na energetickej burze v Lipsku dosiahli úroveň, kde boli naposledy pred siedmimi rokmi. Podľa odborníkov zatiaľ nie je možné odhadnúť, ako rýchlo a v akom rozsahu sa tento vývoj prenesie do faktúr nemeckých domácností.

"Zvýšenie veľkoobchodnej ceny z troch na päť centov za kilowatthodinu je naozaj výrazné zvýšenie," vysvetľuje ekonóm na Münsterskej univerzite Andreas Löschel. V krátkodobom horizonte zrejme domácnostiam nehrozí zdraženie elektriny, keďže mnohé energetické podniky sa proti takémuto vývoju poistili dlhodobými zmluvami. "V strednodobom horizonte to však môže vyzerať úplne inak," varuje Löschel.

Veľké energetické podniky sa zatiaľ nevyjadrujú k otázke, či v budúcom roku zvýšia ceny elektriny. "Prognóza zatiaľ nie je možná," zareagoval hovorca koncernu Eon, ktorý má v Nemecku šesť miliónov odberateľov energie a plynu. Podľa neho totiž cena elektrickej energie pozostáva z mnohých komponentov. "Nákup robí len 18 % konečnej ceny."

Situácia sa vyjasní podľa prirážok, ktoré platia koncoví odberatelia. Jednou z nich je aj prirážka na podporu obnoviteľných zdrojov energie, ktorej výška pre budúci rok sa bude určovať až v polovici októbra. Prognostická spoločnosť Agora Energiewende predpokladá, že prirážka by mohla zostať stabilná. V dôsledku vyšších veľkoobchodných cien totiž výrobcovia zarobili viac. V tomto roku je prirážka 6,79 centa za kilowatthodinu.

Löschel si myslí, že ak sa veľkoobchodné ceny elektriny stabilizujú na vyššej úrovni, mohla by prirážka dokonca klesnúť. S nižšími cenami energií však spotrebitelia nemôžu počítať. "Náklady na výrobu elektriny stúpajú a s nimi aj ceny pre koncových odberateľov," upozorňuje ekonóm.

Rastúce veľkoobchodné ceny nie sú podľa ochrancov spotrebiteľov dôvodom pre zvyšovanie faktúr pre domácnosti. "Keď ceny pred niekoľkými rokmi spadli "do pivnice", podniky odmietali preniesť výhody na svojich klientov," hovorí expert spotrebiteľskej centrály v Severnom Porýní-Vestfálsku Udo Sieverding. Vtedy to vysvetľovali dlhodobými zmluvami, ktoré stáli na vyšších cenách. "To musí platiť aj pri opačnom vývoji."

Cena dodávok elektriny pre budúci rok na burze v Lipsku medzičasom vzrástla na vyše 55 eur za megawatthodinu, čo je najvyššia úroveň za posledných sedem rokom. Vo februári 2016 išlo o sumu necelých 21 eur.

Dôvodom pre tento vývoj sú okrem vyšších nákladov na ťažbu uhlia a plynu aj prudký nárast cien tzv. emisných certifikátov. Podľa údajov nemeckého obchodníka s emisnými certifikátmi Deutsche Emissionshandelsstelle sa do konca augusta predali na energetickej burze EEX certifikáty v hodnote 1,7 miliardy eur, čo je podstatne viac než za celý minulý rok (1,2 miliardy eur).

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.