Ekonomika

Európska únia vníma automobilový priemysel ako prioritu

TASR, 26. januára 2016 16:17

Európska komisia zriadila Skupinu na vysokej úrovni pre konkurencieschopný a udržateľný rast automobilového priemyslu.

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok
Brusel 26. januára (TASR) - Na pôde Európskej komisie (EK) sa dnes konalo stretnutie Skupiny na vysokej úrovni pre konkurencieschopný a udržateľný rast automobilového priemyslu v EÚ (GEAR 2030). Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Rastislav Chovanec v Bruseli uviedol, že exekutíva EÚ považuje toto odvetvie za jedno z najsľubnejších z hľadiska hospodárskeho rastu.

"Vzhľadom na dôležitosť automobilového priemyslu pre Slovensko je pre nás dôležité, že aj Európska komisia považuje toto odvetvie za jedno z najpotenciálnejších pre udržanie hospodárskeho rastu a ako jedno z odvetví, ktoré má najrýchlejšiu dynamiku," uviedol Chovanec.

Komisia vlani v októbri zriadila Skupinu na vysokej úrovni pre konkurencieschopný a udržateľný rast automobilového priemyslu v EÚ (GEAR 2030), ktorá má dvojročný mandát a zaoberá sa tromi hlavnými otázkami: integrácia európskej automobilovej výroby do globálneho prostredia; prispôsobenie hodnotových reťazcov na nové trendy a takzvané autonómne vozidlá.

Do GEAR 2030 patrí 12 vybraných členských štátov EÚ (Belgicko, Česká republika, Francúzsko, Holandsko, Nemecko, Poľsko, Rumunsko, SR, Spojené kráľovstvo, Španielsko, Švédsko a Taliansko), ako aj zástupcovia viacerých priemyselných združení a ďalších organizácií zaujímajúcich sa o rozvoj automobilizmu.

Chovanec s odkazom na túto pracovnú skupinu a jej význam pre SR upozornil, že za posledných 20 rokov sa výroba v automobilovom priemysle zmenila viac ako za predošlých 100 rokov. Podľa neho vidieť najmä rast nových inovatívnych technológií a nových typov služieb.

"Slovensko, ako krajina bytostne závislá od automobilového priemyslu, sa musí prispôsobovať týmto trendom," skonštatoval Chovanec. V tejto súvislosti je podľa neho dôležité, že Slovensko pripravuje koncepciu na rozvoj digitalizácie priemyslu (Industry 4.0) a že sa u nás doma venujeme aj novým alternatívnym palivám, ktoré povedú k zmene charakteru automobilizmu ako ho dnes poznáme.

Z hľadiska celoeurópskych riešení, ktorých súčasťou je aj SR, je podľa neho dôležité, aby bola prijímaná legislatíva platná pre celú EÚ. Pripomenul, že na Slovensku máme niektoré podmienky v tomto odvetví oveľa prísnejšie ako v krajinách, ktoré sú našimi hlavnými konkurentmi, napríklad USA a Čína.

"Je preto dôležité, aby sme sa dokázali rýchlo adaptovať na nové technológie a pripraviť k tomu vhodnú legislatívu," spresnil Chovanec. V tomto kontexte podľa neho možno hovoriť aj o slovenskom lietajúcom aute. AeroMobil, ako nový hybridný prepravný prostriedok, má problém s certifikáciou, lebo dnes ešte ani nepoznáme normy, ktoré by malo toto auto spĺňať, tie sa ešte len vytvárajú.

Chovanec pripomenul že skupina GEAR 2030 sa venuje strategickým otázkam, napríklad ako bude automobilový priemysel vyzerať v roku 2030 a čo všetko musí EÚ urobiť, aby bola konkurencieschopná.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 19:07

Google podal žalobu na Uber pre krádež technológií autonómnych áut
Spis na 28 stranách obviňuje bývalého manažéra projektu autonómnych vozidiel Google z krádeže kľúčovej technológie, ktorá teraz podporuje snahu Uberu vytvoriť flotilu nezávislých taxíkov.

sk
včera 18:47

Vo Volkswagene budú topmanažérov odmeňovať po novom
Bonusy sa manažérom VW vyplácali so spätnou platnosťou. V nasledujúcich dvoch rokoch sa však k nim dostanú, len keď splnia konkrétne stanovené ciele.

sk
včera 18:43

Lotériové spoločnosti v USA sa boja budúcnosti, mladých žreby nelákajú
Kalifornia napríklad využíva väčšinu z týchto peňazí na jednorazové výdavky štátnych škôl, ako je nákup študijných materiálov pre knižnice.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac