Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Ekonomika

Lídri EÚ chcú mať do júna návrhy na diverzifikáciu zdrojov energií

Predstavitelia štátov Európskej únie tlieskajú po podpise politickej časti asociačnej zmluvy EÚ s Ukrajinou v rámci druhého dňa summitu EÚ 21. marca 2014 v Bruseli. Zľava slovinská premiérka Alenka Bratušeková, slovenský premiér Robert Fico, fínsky premiér Jyrki Katainen, švédsky premiér Fredrik Reinfeldt, britský premiér David Cameron, ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk,predseda Európskej rady Herman Van Rompuy,šéfka zahraničnej politiky eÚ Catherine Ashtonová a predseda Európskej komisie José Manuel Barros. Foto: TASR/AP

Práve závislosť od dodávok plynu z Ruska bráni EÚ zaviesť prísnejšie sankcie proti Moskve za anexiu Krymu.

Brusel 21. marca (TASR) - Lídri Európskej únie (EÚ) chcú mať do polovice tohto roka na stole návrh tzv. cestovnej mapy, ktorá sa bude týkať zníženia závislosti únie od dodávok plynu z Ruska. Vyplýva to z pracovného dokumentu, ktorý sa podarilo získať agentúre Reuters.

Európski politici dnes na summite v Bruseli v rámci rozšírenia sankcií proti Rusku diskutovali aj o tom, ako znížiť závislosť bloku od dodávok plynu a ropy z Ruska. Práve táto závislosť bráni EÚ zaviesť prísnejšie sankcie proti Moskve za anexiu Krymu.

Lídri sa preto chystajú vyzvať Európsku komisiu, aby v priebehu troch mesiacov pripravila návrhy na diverzifikáciu zdrojov energií.

EÚ už dosiahla istý pokrok po plynových krízach v roku 2006 a 2009, keď spory medzi Ruskom a Ukrajinou o cenu plynu viedli k zastaveniu tranzitu komodity do celej Európy. Štáty únie rozšírili a zmodernizovali sieť plynovodov na svojom území, čo im umožňuje dosiahnuť aj spätný tok plynu zo západu na východ bloku. Európa tiež zvýšila podiel obnoviteľných zdrojov energie na jej celkovej spotrebe, ale nepodarilo sa jej zatiaľ znížiť závislosť od importu energií z Ruska.

Európski lídri chcú krátkodobé riešenia aj dlhodobý proces redukcie závislosti od ruských energií. Táto závislosť pritom namiesto poklesu naopak stúpa.

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) odhaduje, že do roku 2035 sa závislosť EÚ od dodávok ruského plynu a ropy zvýši na 85 % zo súčasných 65 %. Z údajov za rok 2010 vyplýva, že ruský plyn sa podieľal zhruba 30 % a ropa 35 % na importe týchto komodít do EÚ.

Británia a Francúzsko sa medzitým snažia presvedčiť USA, aby v rámci prebiehajúcich rokovaní o vytvorení zóny voľného obchodu na oboch brehoch Atlantiku, súhlasili so zvýšením exportu plynu do Európy.

Analytici sú ale veľmi opatrní pri prognózach amerického exportu. Pripomínajú, že v Ázii dostanú Američania za plyn viac peňazí. No na druhej strane, táto diskusia môže inšpirovať štáty Blízkeho východu, aby zvýšili export plynu.

Ale v tejto chvíli je EÚ stále príliš závislá od ruského exportu oboch komodít.