Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Ekonomika

EÚ sa pokúsi dotlačiť Čínu, aby viac otvorila svoju ekonomiku

Centrálna banka v Číne Foto: TASR/AP

Čína a EÚ majú do leta 2019 schváliť zoznam prekážok, ktoré bránia firmám v prístupe na trh a požiadaviek, ktoré musia firmy splniť, podľa návrhu spoločného komuniké.

Brusel 18. marca (TASR) - Európska únia (EÚ) sa na summite s Čínou 9. apríla v Bruseli pokúsi "vymámiť" od vlády v Pekingu, aby stanovila termín pre otvorenie čínskeho hospodárstva zahraničným firmám. Vyplýva to z návrhu lídrov bloku, ktorý sa podarilo získať médiám.

Čína a EÚ majú do leta 2019 schváliť zoznam prekážok, ktoré bránia firmám v prístupe na trh a požiadaviek, ktoré musia firmy splniť, podľa návrhu spoločného komuniké. Ten vypracovala EÚ a musí ho schváliť aj Čína.

Podľa dokumentu obe strany na summite stanovia „termíny na ich rýchle odstránenie najneskôr do budúceho summitu EÚ-Čína v roku 2020".

Spoločné vyhlásenie, ktoré sa pravdepodobne zmení, tiež stanovuje rok 2020 ako cieľ pre uzavretie zmluvy o investičných tokoch, o ktorých sa rokuje takmer desaťročie.

Komuniké odráža frustráciu Európy z neochoty Číny dovoliť zahraničným spoločnostiam, aby bez obmedzení podnikali v ázijskej krajine, zatiaľ čo čínske firmy plne využívajú otvorenosť Únie.

V Európe tak stúpa počet firiem, zvlášť z kriticky dôležitých sektorov, ktoré preberajú Číňania, a zároveň v Bruseli narastá pocit, že Peking nedodržal svoj sľub o väčšom otvorení sa zahraničným spoločnostiam, voľnom obchode a globalizácii.

Napriek tomu, že hlavnou témou v Bruseli je aktuálne blížiaci sa odchod Británie z EÚ, vedúci predstavitelia bloku využijú európsky summit 21. marca aj na prediskutovanie čínskej politiky.

Je to súčasť prípravy na návštevu čínskeho prezidenta Si Ťing-pchinga v Taliansku a Francúzsku a na európsko-čínsky summit 9. apríla.

Šéf čínskej diplomacie žiada EÚ o férové zaobchádzanie s čínskymi firmami


Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ sa v pondelok stretli na pracovných raňajkách v Bruseli so svojím čínskym rezortným partnerom Wang Im, aby spoločne pripravili aprílový summit EÚ-Čína a zhodnotili vzájomné vzťahy.

Európska komisia minulý týždeň zverejnila politický dokument, ktorý nabáda členské štáty EÚ, aby prehodnotili rozmanitosť funkcií Číny ako ekonomického partnera, konkurenta a tiež "systémového rivala". Komisia upozornila na obavy spojené s neférovými hospodárskymi praktikami a hrozbami, ktoré znamená budovanie 5G siete prostredníctvom čínskych firiem.

Peking na to zareagoval tým, že vyzval Úniu, aby sa zamerala na "príležitosti", ktoré Európe poskytuje rozvoj čínskeho hospodárstva, uviedla agentúra DPA.

Vzťahy medzi Bruselom a Pekingom sú napäté aj s ohľadom na porušovanie ľudských práv v Číne, keď EÚ upozorňuje na rozsiahle zatýkanie príslušníkov etnických menšín v čínskej oblasti Sin-ťiang. EÚ má tiež obavy z útokov na svoju jednotu, ktorú čínska strana oslabuje prostredníctvom dvojstranných iniciatív, ako sú napríklad investície do projektu známeho ako Nová hodvábna cesta. Čína chce do tejto iniciatívy zapojiť 11 krajín z východnej časti EÚ a päť balkánskych krajín.

Wang I v Bruseli uviedol, že Čína chce "spravodlivé, nestranné a nediskriminačné" zaobchádzanie so svojimi spoločnosťami pôsobiacimi v Európe. Diplomatom EÚ odkázal, že Čína odsudzuje "neopodstatnené obvinenia" na adresu čínskych firiem a pokusy obmedziť ich činnosť, za čím podľa neho stoja politické dôvody. "Myslíme si, že takéto praktiky sú neprirodzené, nemorálne a nemajú žiadnu podporu u ostatných krajín", povedal Wang podľa DPA, avšak bez toho, aby špecifikoval konkrétne čínske firmy.

V súčasnosti je najväčším terčom kritickej kampane v EÚ aj v USA čínska spoločnosť Huawei, ktorá ponúka technologické riešenia pri budovaní siete 5G. Šéf čínskej diplomacie v tejto súvislosti vyjadril nádej, že európske krajiny "použijú svoj vlastný úsudok" a v prípade potreby zabezpečia nezávislý výber spoločností.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)