Ekonomika

Turecko je pre EÚ kľúčový hráč pre zaistenie energetickej bezpečnosti

TASR, 15. januára 2016 17:12

Podľa slovenského eurokomisára bude aj naďalej zohrávať úlohu kľúčového partnera pre EÚ.

Podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič Foto: TASR/AP
Brusel 15. januára (TASR) - Podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič dnes v Bruseli prijal tureckého ministra pre európske záležitosti Volkana Bozkira, s ktorým rokoval aj o energetických otázkach, ktoré sú dôležité pre EÚ i Turecko.

Šefčovič v rozhovore pre TASR uviedol, že základom ich rozhovorov bola európsko-turecká spolupráca a migračná politika, kde hovorili o výsledkoch nedávnej návštevy prvého podpredsedu EK Fransa Timmermansa v Ankare. Šefčovič využil túto príležitosť a tureckého partnera informoval o svojej tohtotýždňovej návšteve na Cypre, kde sa stretol s oboma vyjednávačmi mierového procesu.

Rozhovorom však dominovala oblasť energetiky. Podľa Šefčoviča Turecko je dôležitý partner pre projekt Južného plynového koridoru, ktorý má zásobovať EÚ zemným plynom z Kaspického mora a Blízkeho východu.

"Chceli by sme zorganizovať ďalšie stretnutie Poradného výboru pre tento koridor. Vlani pred rokom bolo stretnutie v Baku. Je dobre pokračovať v pravidelných stretnutiach na úrovni predstaviteľov konzorcia a politických predstaviteľov všetkých krajín, cez ktoré tento koridor má prechádzať," opísal situáciu Šefčovič.

Podľa jeho slov nastal čas, aby zúčastnené strany zhodnotili dosiahnutý pokrok, identifikovali aktuálne problémy a konali tak, aby kaspický plyn mohol byť dopravený do Európy už pred rokom 2020.

Šefčovič spresnil, že projekt výstavby Južného koridoru s dĺžkou 3500 km, v odhadovanej hodnote 45 miliárd eur, už beží a možno hovoriť o pokroku. Bol svedkom otvorenia výstavby plynovodu na tureckej časti, v mestečku Kars. Azerbajdžanská strana dokončieva svoju časť príprav a potrebné rozhodnutia o vyrovnaní pozemkov, cez ktoré má plynovod smerovať, už padli v Taliansku a v Grécku.

"Zatiaľ je veľký optimizmus, že tento projekt bude dokončený podľa odsúhlaseného časového harmonogramu," dodal Šefčovič.

Slovenský eurokomisár uviedol, že Turecko, hoci je v súčasnosti poznačené vojnovými udalosťami v jeho susedstve, bude aj naďalej zohrávať úlohu kľúčového partnera pre EÚ, s veľkým vplyvom na energetickú bezpečnosť Európy.

Je to dané aj tým, že Turecko sa nachádza na strategickom území, v ktorého susedstve sú veľké náleziská uhľovodíkov - Kaspické more s hráčmi ako Azerbajdžan a Turkménsko, potom Irán a Irak, cez Čierne more plyn prúdi z Ruska a najnovšie sa črtajú sľubné náleziská plynu pri cyperskom a izraelskom pobreží.

"To, že Turecko rokuje o vstupe do EÚ, vytvára predpoklad, aby rokovania o energetickej infraštruktúre boli vedené z toho pohľadu, ako môže Turecko prispieť k energetickej bezpečnosti EÚ," skonštatoval Šefčovič.

V tejto súvislosti by podľa jeho slov bolo dobrou správou pre Európu politické zjednotenie Cypru, rozdeleného medzi grécku a tureckú komunitu. Bol by to pozitívny signál pre investorov, ktorí chcú pôsobiť v bezpečnom prostredí a pre EÚ by to bol prísľub pre diverzifikáciu zdrojov a prístup k novým bohatým náleziskám, kde je podľa prvých odhadov niekoľko tisíc miliárd kubíkov zemného plynu.

Prečítajte si aj:

10. januára 2016 9:39

Ukrajina zažila prvý výpadok v dodávke elektriny pre počítačový vírus
Hackeri dokázali na diaľku prerušiť dodávky elektrickej energie spoločnosti Prykarpatťaoblenergo na západe štátu.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 20:04

Prvé dve európske banky podpísali dohody s iránskymi úverovými ústavmi
Iránske banky podpísali dohody o úverovaní projektov za 8 miliárd USD aj s Kórejskou republikou a za 35 miliárd USD s čínskymi partnermi.

sk
včera 19:06

Členovia OPEC a jeho nečlenovia boli v auguste v ťažbe disciplinovaní
Cena barelu ropy za posledné štyri týždne vzrástla.

sk
včera 18:16

Obchodovanie vo Frankfurte ovplyvnilo napätie na Kórejskom polostrove
Obchodovanie na nemeckej akciovej burze vo Frankfurte nad Mohanom ovplyvnilo aj očakávanie, ako sa v krajine skončia nedeľné (24.9.) parlamentné voľby.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac