< sekcia Ekonomika

EÚ uviedla iniciatívy pre vyrovnanú a progresívnu obchodnú politiku

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Eurokomisia zároveň predstavila návrh mandátu na začatie rokovaní o vytvorení mnohostranného investičného súdu.

Brusel 14. septembra (TASR) - Európska komisia (EK) dnes v nadväznosti na stredajšiu (13.9.) správu jej predsedu Jeana-Clauda Junckera o stave Únie predstavila balík návrhov pre oblasť obchodu a investícií s dôrazom na progresívny a ambiciózny program v oblasti obchodu.

Juncker v správe o stave Únie zdôraznil potrebu posilnenia európskej obchodnej agendy. "Obchod znamená pracovné miesta a vytvára nové príležitosti pre veľké aj malé európske podniky. Vývoz v objeme každej ďalšej miliardy eur podporí vznik nových 14.000 pracovných miest v Európe," skonštatoval šéf exekutívy EÚ. Tiež dodal, že pre EÚ obchod znamená vyvážať naše štandardy, či už v sociálnej alebo environmentálnej oblasti, aj požiadavky na ochranu údajov alebo bezpečnosť potravín.

Súčasťou dnes zverejneného návrhu je vytvorenie európskeho rámca na preverovanie priamych zahraničných investícií s cieľom zaistiť, aby tieto investície neohrozili strategické záujmy EÚ z hľadiska bezpečnosti a verejného poriadku. Ďalším bodom je návrh mandátu na začatie obchodných rokovaní s Austráliou a Novým Zélandom.

EK v snahe dosiahnuť najtransparentnejšiu a najotvorenejšiu obchodnú politiku na svete sa rozhodla, že zriadi poradnú skupinu pre obchodné dohody EÚ a že oddnes bude uverejňovať všetky nové návrhy mandátov na rokovanie.

Eurokomisia zároveň predstavila návrh mandátu na začatie rokovaní o vytvorení mnohostranného investičného súdu.

Prvý podpredseda EK Frans Timmermans spresnil, že v záujme rovnováhy medzi otvorenosťou trhov voči obchodu a investíciám a medzinárodnými pravidlami eurokomisia navrhuje vytvorenie stáleho mnohostranného investičného súdu, ktorý bude spravodlivý a nestranný. "Takýto súdny systém nám umožní dosiahnuť správnu rovnováhu medzi záujmami štátov a investorov, ako aj potrebnú demokratickú legitimitu," uviedol.

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová v tejto súvislosti dodala, že svet potrebuje lídrov v oblasti obchodu, pričom EÚ je na čele skupiny krajín, ktoré sa zasadzujú za voľný a spravodlivý obchod. Prisľúbila, že v najbližších týždňoch sa v úzkej spolupráci s Európskym parlamentom a Radou EÚ pokúsi zaistiť, aby tieto návrhy napredovali čo najrýchlejšie.

Kľúčovými prvkami legislatívneho balíka sú:

- Návrh európskeho rámca na preverovanie priamych zahraničných investícií, ktorého účelom je zaistiť, aby zahraničné investície zostali hlavným zdrojom rastu v EÚ a zároveň chrániť záujmy EÚ.

- Odporúčania na začatie rokovaní o obchodných dohodách s Austráliou a Novým Zélandom. Tieto dohody by vychádzali z dohôd, ktoré boli nedávno uzavreté s Kanadou, Vietnamom, Singapurom a Japonskom.

- Odporúčanie začať rokovania o vytvorení mnohostranného súdu na urovnávanie investičných sporov.

- Bezprecedentná transparentnosť - EK rozhodla, že odteraz bude uverejňovať všetky svoje mandáty na rokovanie o obchodných dohodách. Všetky dokumenty sa budú predkladať Európskemu parlamentu aj Rade a automaticky zašlú všetkým národným parlamentom a sprístupnia sa širokej verejnosti.

- Vytvorenie poradnej skupiny pre obchodné dohody EÚ. Táto skupina umožní EK nadviazať spoluprácu s občianskou spoločnosťou a ľahšie spoznať jednotlivé názory a stanoviská zainteresovaných strán, od odborov, cez zamestnávateľské organizácie a skupiny spotrebiteľov až po mimovládne organizácie.

Komisia pripomenula, že svetový obchod prispieva zásadnou mierou ku konkurencieschopnosti a prosperite EÚ, pričom viac než 30 miliónov pracovných miest priamo súvisí s vývozom z Európy do ostatných krajín sveta.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.