< sekcia Ekonomika

EÚ zrušila žltú kartu udelenú Thajsku pre nezákonný rybolov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Komisia v správe pre médiá spresnila, že uznáva, že Thajsko úspešne vyriešilo predošlé nedostatky vo svojich právnych a administratívnych systémoch v oblasti rybolovu.

Brusel 8. januára (TASR) - Európska komisia (EK) v utorok uviedla, že odstránila Thajsko zo zoznamu "varovaných krajín" v oblasti rybolovu, čím EÚ vyjadrila uznanie pre pokrok tejto ázijskej krajiny v boji proti nezákonnému, nenahlásenému a neregulovanému rybolovu.

Komisia v správe pre médiá spresnila, že uznáva, že Thajsko úspešne vyriešilo predošlé nedostatky vo svojich právnych a administratívnych systémoch v oblasti rybolovu. To exekutívu EÚ viedlo k zrušeniu takzvanej žltej karty, ktorú Thajsku udelila v apríli 2015. Krajina v tom čase neriešila dostatočne nezákonný, nenahlásený a neregulovaný rybolov. Ústretový postoj Thajska znamená prvý krok k zvráteniu procesu, ktorý mohol viesť k úplnému zákazu dovozu produktov morského rybárstva do EÚ.

Eurokomisár pre námorné záležitosti a rybárstvo Karmenu Vella v tejto súvislosti pripomenul, že nezákonný, nenahlásený a neregulovaný rybolov poškodzuje globálne populácie rýb a aj ľudí žijúcich z morských zdrojov. "Boj proti nezákonnému rybolovu je pre EÚ prioritou. Som rád, že teraz máme v tomto boji nového odhodlaného partnera," uviedol na adresu Thajska.

Thajsko zmenilo svoj právny rámec v oblasti rybolovu v súlade s medzinárodným právom, ktoré vyplýva z nástrojov upravujúcich morské otázky. Posilnilo plnenie svojich povinností ako vlajkový, prístavný, pobrežný a trhový štát, zakotvilo vo svojich právnych predpisoch jasné vymedzenia a vytvorilo odrádzajúci režim sankcií. Posilnilo tiež mechanizmy kontroly svojej národnej rybárskej flotily a rozvinulo monitorovacie, kontrolné a dozorné systémy, čo zahŕňa aj diaľkové monitorovanie rybolovných činností a rozsiahlu schému inšpekcií v prístavoch. Vďaka týmto opatreniam majú thajské orgány potrebné nástroje na zabraňovanie nezákonnému, nenahlásenému a neregulovanému rybolovu, na odrádzanie od neho a jeho odstránenie.

Komisia takisto uznala aj úsilie Thajska zamerané na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a zlepšenie pracovných podmienok v odvetví rybárstva. Thajsko nedávno ako prvá krajina v Ázii oznámilo ratifikáciu dohovoru Medzinárodnej organizácie práce č. 188 o práci v odvetví rybolovu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.