< sekcia Ekonomika

Europarlament navrhol konkrétne kroky v boji proti daňovým únikom

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Europoslanci požadujú zriadenie pravidelne aktualizovaných, verejne prístupných a vzájomne prepojených registrov konečných užívateľov výhod na úrovni EÚ.

Brusel/Štrasburg 13. decembra (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu v stredu vo svojom uznesení rozhodli, že boj proti daňovým únikom si vyžaduje zriadenie verejných registrov konečných užívateľov výhod, efektívnu ochranu oznamovateľov daňových podvodov a prísnejšiu reguláciu daňových sprostredkovateľov.

Za toto uznesenie hlasovalo 492, proti bolo 50 a zdržalo sa 136 poslancov. Prijaté uznesenie obsahuje vyše 200 odporúčaní Vyšetrovacieho výboru EP pre pranie špinavých peňazí, vyhýbanie sa daňovým povinnostiam a daňové úniky (PANA).

Europoslanci požadujú zriadenie pravidelne aktualizovaných, verejne prístupných a vzájomne prepojených registrov konečných užívateľov výhod na úrovni EÚ. Tým by boli sprístupnené informácie o skutočných vlastníkoch spoločností, nadácií, trustov a ďalších právnických osôb.

Parlament tiež požaduje prijatie nových pravidiel regulácie daňových sprostredkovateľov, vrátane právnikov a účtovníkov, ktorí pomáhajú pri agresívnom daňovom plánovaní. Sem patrí aj návrh na zavedenie stimulov, ktoré by odmenili odmietnutie účasti na aktivitách vedúcich k daňovým únikom, či k vyhýbaniu sa platbe daní.

Pomôcť by malo aj spoločné medzinárodné vymedzenie toho, čo je offshore finančné centrum, daňový raj, nespolupracujúca daňová jurisdikcia a vysokoriziková krajina z hľadiska prania špinavých peňazí.

Poslanci by privítali ustanovenie nástrojov na podporu oznamovateľov, ktoré im pomôžu zaistiť účinnú ochranu a primeranú finančnú pomoc, ako aj zavedenie odrádzajúcich sankcií na úrovni EÚ a členských štátov voči bankám a sprostredkovateľom, ktorí sa vedome, zámerne a systematicky zapájajú do nezákonných daňových systémov, alebo do prania špinavých peňazí.

Europarlament okrem prijatého uznesenia rozhodol aj o zriadení stáleho vyšetrovacieho výboru EP, ktorý sa bude zaoberať daňovými otázkami. Nový výbor by mal začať fungovať po voľbách v roku 2019.

Poslanci EP s poľutovaním skonštatovali, že v kauze "Panama Papers" sa spomínajú viaceré členské štáty EÚ a skritizovali nedostatok politickej vôle niektorých krajín Únie pokročiť v daňových reformách a v ich presadzovaní.

Europarlament preto presadzuje, aby v budúcnosti Rade (členské štáty) na schválenie právnych aktov v oblasti daňovej politiky stačila kvalifikovaná väčšina a nie jednomyseľná podpora ministrov všetkých členských štátov EÚ, ako to platí dnes.

Stredajšie hlasovanie v pléne EP uzatvára 18-mesačné úsilie výboru PANA, ktorý bol zriadený v júni 2015 v reakcii na kauzu Panamské dokumenty. Cieľom výboru bolo vyšetriť pochybné daňové praktiky a navrhnúť, ako im v budúcnosti zabrániť. Konečná správa výboru PANA a schválené odporúčania budú zaslané Európskej komisii a Rade EÚ.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.