< sekcia Ekonomika

Európska komisia varuje Rakúsko pred prekročením limitu deficitu

Ilustračný záber. Foto: TASR - Michal Svítok

Ľudová strana Rakúska (ÖVP) a Strana slobodných Rakúska (FPÖ) oznámili, že pri koaličných rokovaniach dodržia európske limity pre deficit rozpočtu.

Viedeň 22. novembra (TASR) - Európska komisia v stredu vyzvala Rakúsko, aby podnikla nevyhnutné kroky a udržala deficit rozpočtu v rámci Maastrichtských kritérií.

Brusel varuje Rakúsko pred zvýšením štrukturálneho deficitu, čiže očisteného o jednorazové vplyvy a konjunkturálne výkyvy, na 1,2 % hrubého domáceho produktu. Povolená hranica je len 0,5 %, čiže zhruba o 2,6 miliardy eur menej, než Viedeň v súčasnosti plánuje.

Minister financií Hans Jörg Schelling považuje toto varovanie za bežnú procedúru. "Rakúsko si uvedomuje, že nasledujúci rozpočet musí byť schválený v súlade s pravidlami Paktu stability a rastu," reaguje vo vyhlásení. Nová vláda musí pokračovať v nastúpenej ceste konsolidácie.

Ľudová strana Rakúska (ÖVP) a Strana slobodných Rakúska (FPÖ) oznámili, že pri koaličných rokovaniach dodržia európske limity pre deficit rozpočtu. Na druhej strane však obidve strany vo volebnom boji sľúbili výrazné znižovanie daní.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.