Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Ekonomika

Európsky bankový dozor preveril 51 bánk v 16 krajinách

Európska centrálna banka - člen tzv. Trojky. Foto: TASR

Cieľom záťažového testu bolo odhaliť staré finančné bremená alebo kapitálové medzery v bilanciách týchto bánk.

Frankfurt nad Mohanom 29. júla (TASR) - Bankový dozor EÚ (EBA) v posledných mesiacoch preveril 51 finančných inštitúcií v 16 krajinách. Cieľom záťažového testu bolo odhaliť staré finančné bremená alebo kapitálové medzery v bilanciách týchto bánk. Na teste sa zúčastnilo aj 93 zo 129 bánk, na ktoré dohliada priamo Európska centrálna banka (ECB). Podľa informácií agentúry DPA budú výsledky záťažových testov EBA zverejnené dnes v neskorých večerných hodinách, výsledky testu ECB sa zatiaľ nezverejnia.

V záťažovom teste museli banky dokázať, že aj v komplikovaných podmienkach majú dostatok kapitálu, aby mohli pokračovať v podnikaní. EBA použila viaceré scenáre, v ktorých hlavnú úlohu zohrali veľké ekonomické šoky v Európe, konkrétne pokles hospodárstva o 1,2 % v tomto roku, o 1,3 % v budúcom a v roku 2018 len mierny rast 0,7 %. Po novom EBA aplikovala aj právne riziká, napríklad, vysoké pokuty pre banky. Pokiaľ by sa test aplikoval na spotrebiteľov, vyzeral by nasledovne: Sú príjmy, úspory a poistenia dostatočné pre prípad, že sa auto a práčka pokazia naraz, zamestnávateľ skrachuje a v nasledujúcom roku človek nenájde prácu?

Na rozdiel od predchádzajúcich záťažových testov EBA nepreverovala banky priamo na mieste. Inštitúcie museli jednotlivé scenáre simulovať vo svojich interných systémoch a vyplniť príslušné tabuľky od EBA. Bankový dozor chce pre každú banku zverejniť zhruba 12 000 údajov, varuje však pred unáhlenou interpretáciou. Cieľom tohto testu je preveriť schopnosť prežitia banky v krízovej situácii a odhaliť potenciálne riziká v bilanciách bánk.

Predchádzajúceho testu v roku 2014 sa zúčastnilo 123 bánk. Neuspelo 24 inštitúcií, ktorým chýbalo na prežitie celkovo 24,6 miliardy eur. V teste neuspeli predovšetkým banky, u ktorých sa to očakávalo. Príkladom bola realitná finančná spoločnosť Hypo Real Estate, ktorú musel štát zachraňovať z peňazí daňových poplatníkov. V tomto roku sa očakáva, že problémy vykážu najmä talianske banky, ktoré sú zaťažené veľkým objemom nedobytných úverov. Ak naozaj v teste prepadnú, mohlo by to talianskej vláde otvoriť cestu k pomoci v rádoch miliárd eur.