< sekcia Ekonomika

Rast spotrebiteľských cien v eurozóne sa zrýchlil

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Spomedzi jednotlivých komponentov najprudšie vzrástli ceny v januári v službách, za ktorými nasledujú potraviny, alkohol a tabak.

Luxemburg 29. januára (TASR) - Rast spotrebiteľských cien v eurozóne sa v januári zrýchlil. Informovali o tom agentúry APA a RTTNews a európsky štatistický úrad Eurostat.

Medziročná miera inflácie vzrástla v januári 2016 na 0,4 % z 0,2 % v decembri, uviedol vo svojom prvom odhade Eurostat.

Tempo rastu cien zostalo mierne z dôvodu pokračujúceho zlacňovania energií. Napriek tomu je januárová inflácia najvyššia od októbra 2014, keď dosiahla takisto 0,4 %. Bolo to už štvrté zvýšenie cien po sebe a jeho tempo bol v súlade s očakávaniami analytikov.

Tempo rastu cien tak naďalej zostáva hlboko pod inflačným cieľom Európskej centrálnej banky (ECB). Cenovú stabilitu zaručuje ECB pri medziročnej miere inflácie tesne pod dvoma percentami.

Jadrová inflácia bez započítania cien energií, potravín, alkoholu a tabaku sa v januári zvýšila na 1 % z 0,9 % v decembri.

Spomedzi jednotlivých komponentov najprudšie vzrástli ceny v januári v službách (o 1,2 % po 1,1 % v decembri), za ktorými nasledujú potraviny, alkohol a tabak (1,1 % po 1,2 %), priemyselné tovary mimo energií (0,7 % po 0,5 %). Ceny energií v januári medziročne padli o 5,3 % po 5,8-% poklese v decembri.

Rast peňažnej zásoby a úverovania v eurozóne sa v decembri spomalil

Tempo rastu peňažnej zásoby a úverovania pre súkromný sektor v eurozóne sa na konci vlaňajška spomalilo. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Menový agregát M3 v decembri 2015 medziročne stúpol o 4,7 % po 5-% zvýšení v novembri, uviedla Európska centrálna banka (ECB). Za tri mesiace od októbra do decembra priemerný nárast dosiahol 5 %. Ekonómovia počítali so zrýchlením tempa rastu na 5,2 %.

Medziročné tempo rastu úverov pre súkromný sektor sa v decembri spomalilo na 0,8 % z 1,2 % v novembri. Tempo rastu úverov domácnostiam sa stabilizovalo na úrovni 1,4 %.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.