Ekonomika

Z celkového vývozu SR vlani smerovalo do krajín EÚ 82,4 % exportu

TASR, 4. júna 2014 11:49

Aj keď vývoz do krajín EÚ 27 stále rastie, tempo rastu už nie je také vysoké ako v predchádzajúcich rokoch.

Bratislava 4. júna (TASR) - Z celkového vývozu SR v roku 2013 tvoril podiel vývozu do krajín EÚ 27 spolu 82,4 %, čo je o 1,3 percentuálneho bodu (p. b.) menej ako v roku 2012. Vyplýva to z analýzy Ministerstva hospodárstva (MH) SR o výsledkoch a tendenciách zahraničného obchodu SR za rok 2013, ktorú dnes prerokovala a schválila vláda SR.

Aj keď vývoz do krajín EÚ 27 stále rastie, tempo rastu už nie je také vysoké ako v predchádzajúcich rokoch. Najväčší percentuálny nárast oproti roku 2012 zaznamenal podľa rezortu hospodárstva vývoz do teritória Austrália - Oceánia, a to až o 70,6 %, avšak podiel na celkovom exporte SR tvoril len 0,4 %.

Druhý najväčší percentuálny nárast zaznamenal vývoz do Ázie, ktorý stúpol medziročne o 22,2 %. Vývoz do krajín Afriky vzrástol o 7,5 %, pričom podiel Afriky na celkovom exporte tvoril len 0,6 %. Nárast exportu do Ameriky sa oproti predchádzajúcemu roku značne spomalil a dosiahol iba hodnotu 2,9 %, kým v roku 2012 až 26 %. "Vývoz do krajín OECD tvoril v minulom roku 85,9 % z celkového vývozu SR," dodalo Ministerstvo hospodárstva SR.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 17:25

Dlhy niektorých krajín sú vyššie, ako sa čakalo, kvôli úverom Číny
Aj investorom nekompletné informácie sťažujú investičné rozhodnutia. Môžu tak podhodnotiť mieru rizika pri poskytovaní peňazí takýmto krajinám.

sk
včera 15:43

Počet zamestnancov v potravinárstve klesol
Najvýraznejšie zvýšenie počtu zamestnancov sa v 1. štvrťroku 2019 zaznamenalo v odvetví spracovania a konzervovania ovocia a zeleniny, kde sa počet medziročne zvýšil o 8,4 %.

sk
včera 15:42

Saudská Arábia chce rýchlu, razantnú odpoveď na ohrozenie dodávok ropy
Na Twitteri to napísal saudskoarabský minister energetiky.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac