Ekonomika

Z celkového vývozu SR vlani smerovalo do krajín EÚ 82,4 % exportu

TASR, 4. júna 2014 11:49

Aj keď vývoz do krajín EÚ 27 stále rastie, tempo rastu už nie je také vysoké ako v predchádzajúcich rokoch.

Bratislava 4. júna (TASR) - Z celkového vývozu SR v roku 2013 tvoril podiel vývozu do krajín EÚ 27 spolu 82,4 %, čo je o 1,3 percentuálneho bodu (p. b.) menej ako v roku 2012. Vyplýva to z analýzy Ministerstva hospodárstva (MH) SR o výsledkoch a tendenciách zahraničného obchodu SR za rok 2013, ktorú dnes prerokovala a schválila vláda SR.

Aj keď vývoz do krajín EÚ 27 stále rastie, tempo rastu už nie je také vysoké ako v predchádzajúcich rokoch. Najväčší percentuálny nárast oproti roku 2012 zaznamenal podľa rezortu hospodárstva vývoz do teritória Austrália - Oceánia, a to až o 70,6 %, avšak podiel na celkovom exporte SR tvoril len 0,4 %.

Druhý najväčší percentuálny nárast zaznamenal vývoz do Ázie, ktorý stúpol medziročne o 22,2 %. Vývoz do krajín Afriky vzrástol o 7,5 %, pričom podiel Afriky na celkovom exporte tvoril len 0,6 %. Nárast exportu do Ameriky sa oproti predchádzajúcemu roku značne spomalil a dosiahol iba hodnotu 2,9 %, kým v roku 2012 až 26 %. "Vývoz do krajín OECD tvoril v minulom roku 85,9 % z celkového vývozu SR," dodalo Ministerstvo hospodárstva SR.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 20:30

V registri konečných užívateľov výhod môžu byť aj bežní zamestnanci
Prijatá novela zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti prikazuje každej firme a neziskovej organizácii zapísať do obchodného registra svojich konečných užívateľov výhod.

sk
včera 19:40

Sprísňovanie podmienok úverov na bývanie vedie k zmenám v nakupovaní
Časť zákazníkov je nútená preorientovať sa na lacnejšie lokality, ale aj na byty, ktoré sú staršie, prípadne menšie.

sk
včera 16:27

Pri výrobe energií z obnoviteľných zdrojov sa musí dbať aj na ochranu
Podľa správy BfN o obnoviteľnej energii je dôležité venovať pozornosť efektívnemu využívaniu priestoru a vplyvu takýchto projektov na životné prostredie, a to už priamo od fázy ich plánovania.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac